You are currently viewing Typy bytov

Typy bytov

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Snáď každý vie, ako sa delia byty. Je to samozrejme podľa izieb, no pri presnej rozlohe potrebujeme vedieť aj metre štvorcové, aby sme si vedeli predstaviť veľkosť bytu. Keď napríklad niekto povie 2 – izbový byt, predstaví si automaticky niečo veľké, no v skutočnosti to môže mať iba 30 m2. Preto pri kúpe aj pri prenájme je potrebné vedieť nielen počet izieb, ale aj m2. A naopak, ani garzónka nemusí byť malá tmavá kutica, pokiaľ má dosť m2. To toho ešte treba započítať aj fakt, že pri inzercii na kúpu alebo prenájom bytu sa zväčša udáva celková plocha bytu – do ktorej spadajú aj nevykurovacie plochy bytu, ako sú balkóny, loggie, prípadne časť vchodovej haly pred bytom. Na toto si treba dať pozor, a treba si zistiť obytnú plochu bytu, ktorá môže byť aj o dosť menšia ako celková plocha.

Čo je to garzónka?

V našich končinách začali byť garzónky populárne viac menej až niekedy posledných 30 rokov, pretože čoraz viac ľudí dáva prednosť single životu, alebo si skrátka nemôžu dovoliť veľký byt a nechcú bývať s rodinou. Čo všetko sa dá považovať za garzónku? Všetko čo má obytnú časť niekde do 30 m2. Vo väčšine prípadov sa jedná o jednu miestnosť v ktorej sa snúbi obývacia plocha, spálňa a vojde sa sem aj malá kuchynka.

Niektoré garzónky najmä staršieho typu sú skutočne malé a tmavé mini byty, no ak sa bavíme o modernej architektúre, garzónka môže byť aj štýlová. Môže to byť prvé bývanie mladých ľudí pred tým, ako si založia kuchyňu a dá sa zariadiť skutočne dizajnovo. Časť na spanie môže byť oddelená otvorenou stenou, alebo sa dá ukryť za paraván. V zahraničí sa garzónky označujú aj ako „studio flat“ alebo „1 + 1“, pod ktorým sa dá predstaviť aj priestrannejší byt pre jednu až dve osoby.

Nové byty

Čo je mezonet?

Slovo mezonet pochádza z Francúzska, a označuje malý doček. V skutočnosti sa jedná o veľký, dvojpodlažný byt umiestnené v klasickom bytovom dome. Za takýto štýlový byt si aj poriadne priplatíte. Pri tomto type bytu treba rátať aj s tým, že do m2 sa ráta aj vnútorné schodisko, ktoré môže zabrať dosť miesta. Často mávajú takéto byty aj balkón či terasku. Jeho hlavné výhody sú v jeho štýlovom a modernom riešení, môžete ním doslova ohúriť návštevu. Tento byt má aj svoju nevýhodu, a to sú otvorené priestory, takže nemusí byť vhodný pre rodinu. Záleží na riešení bytu.

Aký je rozdiel medzi 2+kk a 2+1?

Určite si pri inzerátoch už narazili na tieto označenia, tak si poďme objasniť čo znamenajú. Pod 2 + kk sa označuje taká väčšia garzónka, respektíve menší dvojizbový byt. Čo si pod týmto predstaviť? Kk znamená kuchynský kút, a preto sa jedná o byt s dvomi obytnými miestnosťami (spálňa a obývačka), pričom kuchynský kút je aspoň  čiastočne oddelený nejakým múrom napríklad.

2+ 1 naproti tomu označuje klasický dvojizbový byt, so samostatnou kuchyňou. Znamená to, že je aj automaticky väčší rozlohou? Môže, ale aj nemusí. Všetko záleží na projekte a metroch štvorcových.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO ZARIADIŤ MALÚ IZBU , VONKAJŠIE ŽALÚZIE , AKO ZARIADIŤ OBÝVAČKU

Cena nájmu bytu

Ako sme si už spomenuli, cena nájmu bytu sa odvíja hlavne od metrov 2, ďalej od počtu izieb. No na prvom mieste je lokalita! Je obrovský rozdiel či si prenajímate byt v hlavnom meste, alebo v nejakom malom mestečku na východe. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ceny nájmov za posledný rok prudko rástli, aj vďaka neslávnej inflácii. Podľa údajov za posledný rok môžeme určiť že priemerná minimálna cena nájmu bytu (jednoizbového) v Bratislave je niekde na 500 eurách, a priemerná cena za meter 2 je okolo 14 eur. Ako sme si už povedali, môže to byť o trochu menej, ale aj o oveľa viac, záleží kde presne v meste sa byt nachádza.