You are currently viewing Tipy na chudnutie

Tipy na chudnutie

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Keď sa povie chudnutie, máme na mysli zdravé chudnutie. A teda maximálne kilogram za týždeň. Iste, pri radikálnej diéte viete schudnúť aj pár kíl za pár dní, no nie je to zdravé a celkom určite sa dostaví aj jojo efekt. Ak je vaším cieľom nielen štíhla postava, ale aj zdravie, musíte na to ísť pomaly a cielene. Základom je menší kalorický príjem a väčší výdaj. Chudnutie si vyžaduje celkovú zmenu životosprávy, nielen zmenu jedla. Treba sa skrátka naštartovať na zdravší životný štýl a udržať si ho. Lebo v konečnom dôsledku ide hlavne o zdravie.

Jednoduchá diéta na chudnutie

Ako sme si už povedali, treba znížiť príjem a zvýšiť výdaj. To v preklade znamená menej jesť, a viac sa hýbať. Nikto po vás nechce aby ste hladovali, naopak rôzne drastické diéty a detoxy na zelených šťavách sú už vedecky vyvrátené ako nesprávne. Ale zas, raz za čas nejaký ten ľahký deň len na tekutinách určite nezaškodí. Pokiaľ nemáte nijaké zdravotné obmedzenia, potom sa stačí držať jedinej univerzálnej „diéty“ – zdravej stravy.

To znamená v prvom rade veľa čerstvých a čo najmenej spracovaných potravín. Choďte si nakúpiť na farmárske trhy, uvidíte ako vás bude záplava lokálnych a chutných produktov inšpirovať k vareniu zdravých jedál. Minimálne polovicu jedálnička by mala tvoriť zelenina v rôznych formách (šaláty, dusená, zeleninové šťavy), ďalej bielkoviny v podobe vajíčok a kvalitného mäsa (ryby, domáca hydina, chudé bravčové a hovädzie), zdravý tuk (v podobe semienok, orieškov, olivového oleja), poctivé mliečne výrobky ako tvrdé syry, jogurty, bryndza a podobne. Sacharidy by mali tvoriť najmenšiu časť jedálnička, a aj to len v podobe ovocia a komplexných sacharidov (celozrnný chlieb, špaldové cestoviny, sladké zemiaky a podobne).

Chudnutie

Obmedzte cukor

Už dávnejšie prišli vedci so záverom, že naše priberanie spôsobuje cukor a nie tuk! Je to pravda, no tiež to neznamená, že by ste mali jesť vyprážané jedlá každý deň. V prvom rade však treba obmedziť cukor. A za cukrom sa ukrývajú všetky možné druhy sacharidov. Začnime tými najhoršími – klasické sladkosti, čokoládové tyčinky, zmrzlina, koláče, dezerty, pudingy, skrátka všetko, čo zrejme máte radi. O sladkých nápojoch ani nehovoríme. Všetky limonády, colu, rôzne farebné drinky, všetko treba nadobro vyradiť z jedálnička.

Budete prekvapení, ale ani ovocie nie je začiatku diéty úplne vhodné. Vyraďte ovocné šťavy, sušené ovocie a akékoľvek marmelády aspoň na čas. Ak už dostanete chuť na sladké, dajte si ovocie ktoré neobsahuje až tak veľa cukru ako napríklad jablká, či kyslé bobuľové ovocie. Veľký pozor aj na sacharidy ukryté v pečive, cestovinách a podobne. Vyraďte všetky druhy bielych cestovín a pečiva, a doprajte si ich celozrnné náhrady, aj to len v malom množstve. Posnažte sa radikálne zbaviť cukru aspoň v prvých dvoch mesiacoch, uvidíte aké skvelé zmeny k lepšiemu uvidíte na svojom zdraví, tele aj psychike.

Pravidelný pohyb

Pri chudnutí, ale aj celkovom zdraví je pohyb veľmi dôležitý. Nikdy nie je neskoro začať. Ak s pohybom len začínate, doprajte si najskôr prechádzky vo svižnom tempe, prejdite sa po schodoch namiesto výťahu či zaparkujte trochu ďalej, a do práce sa prejdite pešo. Neskôr môžete pridať bicykel, jogu, pilates alebo plávanie, vždy pod dohľadom certifikovaného trénera. Kardio aktivity sú na chudnutie ako stvorené, navyše vám prečistia hlavu. Pri správnej strave a pohybe uvidíte prvé výsledky už po dvoch týždňoch. Nepoľavte, a odmenou vám bude zdravé a silné telo. Zrejme si kladiete otázku – ako často treba cvičiť?  Začnite minimálne 2 krát týždenne po 30 minút, a po čase pridajte aj viac. Malú prechádzku by ste si mali dopriať aj každý deň.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO SCHUDNÚŤ Z BRUCHA PO 50

Spaľovanie kalórií

Zdravá strava a pravidelný pohyb vám naštartujú metabolizmus, potom aj spaľovanie kalórií ide jednoduchšie. Existuje ale niekoľko trikov, ktoré vám pri spaľovaní ešte viac pomôžu. Pred cvičením či pohybovou aktivitou si dajte šálku espressa, kofeín je totiž známy spaľovač a stimulant. Ak nemáte radi kávu, doprajte si šálku zeleného čaju. V lekárni si môžete zakúpiť mnohé výživové doplnky, ktoré obsahujú zložky ako kofeín, výťažky zo zelenej kávy a z čili, ktoré podporujú spaľovanie. Sami o sebe za vás neschudnú, ale môžu pomôcť v snažení. Okrem toho, nezabudnite na dostatočný pitný režim. Voda s citrónom, čistá voda, či voda s bylinkami vám nahradí sladké limonády, a dajte zbohom aj alkoholu, aspoň na určitý čas. A nezabudnite sa dobre vyspať, to je úplný základ.