You are currently viewing Rohožky do domu

Rohožky do domu

  • Post category:Tips
  • Reading time:4 mins read

Rohožky do domu sú praktickí pomocníci, ktoré zbavia naše topánky od špiny, ale aj upozorňujú na to, že pred vstupom do interiéru sa máme vyzuť. Rohožky nájdeme pred hlavným vchodom, ale aj pred vstupom do chodby či do predsiene. Na trhu nájdete mnoho milých a vtipných kúskov, ktoré vám aj vašej návšteve spríjemnia deň.

Vtipné rohožky pred dvere

Rohožky a koberčeky pred dvere by mali byť dostatočne veľké ale aj odolné. Zachytávajú tú najhrubšiu špinu, bývajú vyrobené z textilu a na spodku majú pogumovanú alebo latexovú protišmykovú vrstvu. Ultraabsorpčné bavlnené vlákna zachytia suchú, mokrú a dokonca aj mastnú špinu. Takéto rohožky je pritom možné prať aj v práčke. Najlepšia pred dvere je rohožka veľká, ktorá má rozmery minimálne 50 x 70 cm. Okrem ľudí skvele poslúžia aj domácim miláčikom.

Okrem toho, privítať hostí môžete aj rôznymi vtipnými rohožkami, napríklad s nápismi „Gratulujeme, dorazili ste do cieľa“, „To snáď nie, zase vy?“ alebo „Vstup povolený iba s fľašou vína“ a podobne J.

Rohožka do domu

Rohožky do chodby

Rohožky do chodby bývajú zväčša menšie, slúžia viac menej ako dekoračný prvok, ktorý predeľuje chodbu od predsiene napríklad. Veľmi elegantne pôsobí keď sú zladené s celkovým interiérom, a farba na rohožke sa opakuje trebárs na farbe stien či doplnkov na chodbe. Podobne ako pri kobercoch, aj pri rohožkách sa môžete stretnúť s dlhým vláknom, ktoré síce nevyčistí špinu z topánok tak dôsledne, ale na chodbu vám takáto rohožka stačí, pretože jej primárnym účelom nie je čistenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Detské koberce pre dievčatá , Najkrajšie štýly obývačky

Rohožka do predsiene

V predsieni slúži rohožka skôr akýsi prechod, keď sa vyzujete a obúvate si papuče, aby ste mali kde stúpiť. V predsieni si nechávame topánky určené do exteriéru. Tento zvyk sa u nás traduje aj dve storočia, podobne ako v európskych krajinách a Japonsku, kde je dokonca obrovské faux – pas neprezuť sa, a vstúpiť do interiéru s vonkajšou obuvou. Naopak v Amerike na to až tak nedbajú a vo vnútri chodia často krát obutí v topánkach. Čudné, nie?

Ak chcete rodinu alebo návštevu pekne privítať, práve do predsiene sa hodí rohožka pred dvere – Vitajte alebo Welcome. Farby voľte zase podľa odtieňov v predsieni, a materiál rohožky by mal byť rozhodne mäkký a príjemný aj na bosú nohu, pričom by tiež mala byť zabezpečená protišmkyľavým gumeným spodkom.