You are currently viewing Najlacnejšia strecha
strecha

Najlacnejšia strecha

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Strecha na dome je delikátna časť budovy, ktorá keď sa namontuje nesprávne, riskujete poškodenie celého domu. Cez neizolovanú strechu môže do domu zatekať, môžu začať odhnívať krovy a postupne aj celé podkrovie. Viete koľko stojí strecha? Nie je to lacná položka, tie základné plechové strechy vychádzajú okolo 18 eur za m2. Do toho ešte musíte ešte prirátať náklady na prácu. Stále je to však lacnejšie ako strechy škridlové. Nie je dobré vyberať si len najlacnejšie materiály ani robiť všetko svojpomocne, no isté veci si viete spraviť aj sami, a tak aj niečo ušetriť.

Plechová strecha svojpomocne

Najskôr začnite výberom tej správnej krytiny. Najkvalitnejšia je tá z oceľového plechu s pozinkovanou povrchovou úpravou. Určite vás zaujíma koľko stojí plechová strecha. Vyjde vás lacnejšie ako strecha škridlová, a jej výhodou je aj nízka hmotnosť. Okrem toho si môžete vybrať aj z viacerých farieb, a tak zladiť strechu aj s moderným exteriérom domu. Pod plechovú strechu by ste mali položiť izolačnú fóliu, ktorá jej poskytne termoizolačnú fóliu, ktorá dom zároveň ochráni aj pred vlhkosťou.

Plechová strecha

Pred samotnou montážou je dôležitá kontrola krovu a jeho nerovností. Montáž krytiny sa začína položením odkvapového lemovania na odkvapovej hrane. Okrem krytinu budete ešte potrebovať ohýbací plech, odkvapový lem, obrysový profil, spojovací plech, pultové lemovanie, napojenie plechu, hrebenáč, úžľabie a rôzne iné nástroje. Ak si nie ste celkom istí, nechajte si poradiť v predajni, kde ste kupovali krytinu. Pri kotvení krytiny je potreba použiť 6 až 7 skrutiek na 1 m2, je to preto, aby sa zaistilo jej dôsledné ukotvenie. Lepšie ako 100 krát počuť  je pozrieť si video návod od profesionála, a potom sa pustiť do práce.

Plochá strecha z dreva

V posedných rokoch naberá na popularite aj plochá strecha, aj keď v minulosti tieto strechy nemali až takú dobrú povesť, a to hlavne kvôli zatekaniu. V dnešnej dobe kvalitných izolácií sa už týchto problémov nemusíte báť. Výstavba plochej strechy je aj neporovnateľne lacnejšia. Na dome sa spraví posledný strop, naň prichádza izolačná vrstva a na ňu konečná vrstva v podobe betónových pásov alebo dreva. Dá sa použiť napríklad rovný plech na strechu? Dá, ale oveľa častejšie sa používajú betónové pásy, alebo špeciálne povrchové fólie, ktoré však treba veľmi presne osadiť. Pri osádzaní plochej strechy treba v prvom rade myslieť aj na to, či bude slúžiť len ako strecha, alebo bude takzvaná pochôdzna – s terasou či zelenou plochou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Hydroizolácia strechy , Najkrajšie štýly obývačky , Aký koberec do obývačky

Ekologicky ladené stavby môžu dokonca mať plochú strechu ako zelenú plochu s trávnikom, prípadne úžitkovou záhradkou. Plochá strecha sa charakterizuje sklonom krytiny maximálne do 10 stupňov. Je tvorená nosnou konštrukciou (čo je vlastne strop najvyššieho podlažia), strešným plášťom (do ktorého patrí tepelná a hydroizolácia) a samotnou krytinou. Iste vás zaujíma aj fakt, koľko stojí táto nová drevená strecha? Je síce drahšia ako strecha betónová, ale v konečnom dôsledku vás môže vyjsť lacnejšie ako strecha klasická. Je to hlavne vďaka jednoduchosti konštrukcie a montáže. Na plochú strechu sa používajú špeciálne upravené drevené trámy, ktoré sú samozrejme prispôsobené, aby vydržali všetky poveternostné podmienky.