You are currently viewing Hydroizolácia strechy
strecha izolacia

Hydroizolácia strechy

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Čo je to vlastne hydroizolácia? Je to ochrana strechy, či celej budovy nielen pred vodou, ale aj únikmi tepla. Jedná sa teda o celkovú izoláciu strechy, ktorá by mala byť samozrejmosťou pri novo postavených budovách, ale mala by sa riešiť aj pri rekonštrukciách starších domov. Prvotnou úlohou je chrániť strechu pred prienikom vody, čo sa deje najmä pri plochých strechách, kde nie je spádovanie prirodzené, ako to býva pri šikmých. Aj pri menšom prieniku vody cez strechu hrozia dlhodobé problémy ako napríklad odhnívanie lát, krovu a tvorba plesní. Určite to netreba podceniť.

Zateplenie šikmej strechy

Šikmá strecha sa zatepľuje jednoduchšie ako tá plochá, aj vďaka prirodzenému spádovaniu, voda nemá takú tendenciu natiecť dovnútra. Zateplenie strechy polystyrénom je asi najpoužívanejšia možnosť. Expandovaný (penový) polystyrén pomôže rýchlo dosiahnuť úspory energií, a aj ochranu pred vodou. Logicky je toto najlepšie vykonávať v lete, kedy neprší. Jeho výhodou je aj zachovanie vzdušnosti priestoru. Polystyrén umiestnený nad krovmi vám neuberie ani centimeter výšky, a umožňuje dokonca priznať krov.

Hydroizolácia na strechu sa môže ešte vykonávať aj PUR penou a minerálnou vlnou. Každý výrobok má svoje špecifikácie a výhody. Myslieť by ste mali aj na protipožiarnu ochranu, pričom PUR (polyuretánová) pena vykazuje skvelé ochranné vlastnosti. Avšak je niekoľkonásobne drahšia ako minerálna vlna. Ak v podkroví bývate, je treba vybrať si absolútne zdravotne nezávadné materiály.

Zateplenie šikmej strechy

Zateplenie rovnej strechy

Zateplenej plochej strechy si vyžaduje dôsledné naplánovanie a nejaký ten čas, pretože táto strecha predstavuje stavebnú konštrukciu so žiadnym alebo malým sklonom. Je dobré ju zatepliť už pri výstavbe, pretože dodatočné zateplenie strechy je potom nákladnejšie. Na jej zateplenie sa väčšinou používajú jednoplášťové skladby, pri ktorých je zhora na nosnej konštrukcii umiestnená tepelná izolácia, a priamo na nej leží strešná krytina.

Dobrou voľbou ak nechcete minúť veľa financií je aj hydroizolačná fólia na strechu. Dá sa použiť ako na plochý, tak aj na šikmý typ strechy. Je vyrobená na báze PVC, z mäkčeného polyvinylchloridu, preto sa označujú aj ako PVC-P. Vytvára jednoduchú ale účinnú jednovrstvovú izoláciu, pričom býva vystužená mriežkou, je odolná aj voči UV žiareniu, a dá sa od nej očakávať životnosť až 30 rokov. Na trhu existujú lacnejšie aj drahšie varianty PVC fólie, takže si vyberie každý. Jej inštaláciu zvládnete s pomocou rodiny aj sami, ale treba si dať pozor na dôkladné utesnenie detailov, ako sú napríklad prestupy cez strešnú konštrukciu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Aký koberec do obývačky?, Izolácia balkóna, Typy zateplenia domu

Zateplenie strechy

Už sme si spomenuli aké typy zateplenia sú vhodné na šikmú aj plochú strechu, no teraz sa poďme spolu pozrieť aké všetky druhy izolácií náš trh ponúka:

1.      Penové materiály – medzi tieto patria polystyrény, polyuretány, PVC a tak ďalej. Polystyrén sa často dodáva vo forme dosiek, ktoré sa narezávajú podľa potreby. Okrem toho, stále sa používa aj lacnejšia striekaná pena, ktorá ale nezaručí takú dôkladnú izoláciu a vyzerá pomerne nevzhľadne, najmä ak máte odhalený krov.

2.      Nerastné materiály – ako je minerálna vlna (niekedy sa jej hovorí aj kamenná vlna). Vzniká tavením čadiča a do jej jemných vláken sú vstrekované rôzne spojivá, no zároveň má tento materiál aj skvelú paropriepustnosť a dovoľuje konštrukcii „dýchať“.

3.      Prírodné materiály – ako je napríklad konope, celulóza či slama. Využívajú sa málo, aj to len v prírodne a ekologicky ladených stavbách. Ich výhodou je 100% zdravotná nezávadnosť a ekologickosť, no nevýhodou je ich znížená odolnosť voči požiaru.

4.      Fólie – ako sme si už spomenuli, izolačné fólie sú cenovo dostupnejšia, a na pokládku nenáročná možnosť ako zabezpečiť izoláciu strechy, ale aj terasy či balkóna.

5.      Nátery – hydroizolačný náter na strechu je náter obohatený o gumové a silikónové častice, pričom sa bez problémov viaže na všetky materiály – drevo, kovy či murivo. Rýchlo tvrdne a odolný voči dažďu je už po 10 minútach. Tento náter je spôsob ako izolovať strechu ale aj časti domu z vonku.