Každý dom by bol bez fasády len nepeknou stavbou. Fasáda patrí medzi exteriérové prvky, je to typ úpravy vonkajšej steny budovy. Vytvára konečný vzhľad objektu, ale fasády na historických budovách sa nemôžu svojvoľne meniť. Sú totiž pamiatkovo chránené, a pred rekonštrukciou treba zmeny konzultovať a nechať schváliť Pamiatkovým úradom. Čo sa týka klasických domov, obytných budov či garáží, je možné si zvoliť fasádu podľa svojho vkusu, ale treba dbať aj na okolité prostredie a celkovú architektúru v danej štvrti. Dnes sa spolu pozrieme na pravidlá, čo sa fasád na dome týka.
Moderná fasáda domu
Chcete prerábať dom, alebo si postaviť nový a neviete akú fasádu zvoliť? Ešte pred tým, ako začnete riešiť estetickú stránku, mali by ste vyriešiť aj tú funkčnú. Fasáda by mala byť zateplená, aby spĺňala všetky moderné nízkoenergetické požiadavky. V lete skvele ochráni pred teplom a v zime vám zníži náklady na vykurovanie. Fasádu si skrátka predstavte ako akýsi oblek vášho domu, ktorý chráni a zároveň pôsobí štýlovo. Ak máte povedzme moderný, minimalisticky pôsobiaci dom, tomu by ste mali prispôsobiť aj fasádu.
Drevená fasáda je síce krásna, ale veľmi náročná na údržbu. Keď sa povie moderná fasáda, skúste si predstaviť napríklad drevoplast (nájdete ho aj pod názvom WPC). Aj keď sa jedná o spojenie dreva s polymérmi, ide o skutočne ekologický materiál. Kvalitný drevoplast tvorí 60% drevo a 40% polyméry, pričom práve tie mu prepožičiavajú odolnosť. Oproti drevu má oveľa nižšiu nasiakavosť a nemusí sa ani impregnovať. Tento materiál si navyše zachováva krásu dreva, a na moderný dom sa hodí v prírodných tmavších či sivých odtieňoch.
Farebná fasáda domu
Pokiaľ túžite po farebnej fasáde, nič vám v tom nebráni. Rozhodne sa však predtým poobzerajte po okolí, či sa vami vybraná farba hodila do celkového okolia. Aby sa nestalo, že váš dom bude svietiť široko – ďaleko červenou farbou, zatiaľ čo susedské domy sú zladené do jemných béžových odtieňov. Bude to nielen lákadlo pre zlodejov, ale aj terč uštipačných susedských poznámok. Ak chcete zažiariť pomocou farieb, skvelú službu vám spravia aj farebné muškáty v oknách a záhrada plná kvetov.
A pozor! Na väčších plochách pôsobia farby o niekoľko odtieňov svetlejšie ako vo vzorkovníku. Je to spôsobené uhlom dopadu svetla ale aj textúrou stien. Zvážte aktuálne trendy, no nikdy nezabúdajte aj na nadčasovosť. Keď si budete kupovať farbu na vašu fasádu, pripravte si poznámky o aký dom sa jedná, či je v meste alebo na vidieku, veľký či malý a podobne. V predajni vám ochotne poradia. Môžete sa pohrať s farbami ako je lososová, jemne ružová, terakotová, jemne modrá či béžová.
Sokel na dome
Sokel nájdete na každej budove na najnižšom obvodovom bode steny, ktorá má priamy kontakt so zemou. Táto časť steny je najviac atakovaná poveternostnými vplyvmi ako je dážď, sneh, blato, prach a podobne. Bežná výška sokla je 30 centimetrov, ale záleží aj na architektúre domu, terénu a materiálu z ktorého je stena vyrobená. Jeho jedinou úlohou je chrániť spodnú časť domu.
Preto jeho najdôležitejšou časťou je kvalitná hydroizolácia. Tá sa zaisťuje pomocou asfaltových pásov, odolných plastových fólií, hydroizolačných stierok a náterov. Aj pôda okolo sokla by mala byť spevnená, prípadne vysypaná štrkom a hlavne správne vyspádovaná. Aj sokel je potrebné vo fáze výstavby zatepliť. Používajú sa na to soklové dosky vyrobené zo špeciálneho polystyrénu. Aj sokel si môžete nakoniec upraviť podľa vlastných estetických preferencií, zvyčajne do hry prichádza obklad (napríklad z prírodného kameňa, lícovej tehly či z omietky), alebo ho pri moderných domoch môžete nechať aj priznaný.