You are currently viewing Ako vybrať kľučku na dvere

Ako vybrať kľučku na dvere

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako si vybrať kľučku na dvere? Alebo ju  kupujete bez rozmýšľania spolu s dverami? Kľučka je síce malý, ale dôležitý prvok dverí. Inú kľučku potrebujeme na vchodové dvere, a inú zase na dvere do kúpeľne. Nemali by sme ju teda vyberať len z estetického hľadiska, ale hlavne z funkčného. Kvalitná kľučka sa nešmýka v rukách, ľahko sa s ňou manipuluje, a zároveň tvorí aj akúsi dizajnovú bodku na dverách.

Kľučka na plastové dvere

Kľučka na plastové dvere býva logicky plastová, a využíva sa hlavne pri dverách vo vnútri interiéru alebo na balkónových dverách. Tieto kľučky sú ekonomicky veľmi výhodné, a to že sú vyrobené z plastu, neznamená, že nevyzerajú dobre. Klasicky ich nájdete v bielej farbe, ale  v niektorých predajniach vám ich vedia dodať na mieru aj v iných odtieňoch. Kovanie kľučky býva uspôsobené pre klasický (dózický) kľúč, čo sa hodí aj kľučku montujete napríklad na dvere kúpeľne. WC kľučku je v prípade potreby možné aj otvoriť aj zvonku pomocou skrutkovača. Výhodou plastových kľučiek je ich univerzálnosť a cena, no a nevýhodou môže byť rýchle opotrebovanie, najmä pri nešetrnom používaní.

Moderná kľučka na dvere

Kľučky na drevené dvere

Drevené dvere sú sami o sebe veľmi štýlové a pôsobia luxusne. Dávať si k nim plastovú kľučku nie je riešenie. Na drevené dvere sa hodia klasické kovové kľučky, ktoré sú vhodné aj na vchodové dvere, samozrejme vo vylepšenej, bezpečnostnej verzii. Kovové kľučky sa dodávajú v mnohých tvaroch a štýloch, avšak existujú dve kovania. Prvé sa volá štítové, kedy je kľučka aj so zámkom vcelku, a druhé je rozetové, kedy sa madlo a zámok montuje osobitne, čo pôsobí veľmi minimalisticky a moderne. Kovové kľučky skvele zapasujú k dreveným dverám, ak si vyberiete ten správny odtieň. V tomto prípade máte na výber skutočne z mnohých typov a materiálov – matný či lesklý kov, zlaté, strieborné či čierne kľučky, vyrobené z niklu, chrómu alebo nerezu.

Retro kľučky na dvere

Do vidiecky alebo retro ladeného interiéru sa hodia retro kľučky na dvere, ktoré sú navyše znovu moderné. Ako taká retro kľučka vyzerá? V prvom rade musí ladiť s dverami, ktoré bývajú masívne drevené alebo drevené natreté na bielo, a niekedy aj so skleneným okienkom. Tieto vintage kľučky pôsobia, ako keby sa už desaťročia používali, no samozrejme sú nové. Retro kovanie býva takmer vždy štítové, teda vcelku. Vyznačujú sa masívnym a ozdobným kovovým madlom, a zväčša bývajú vyrobené v tmavších farbách kovu. Tieto kľučky sa samozrejme dodávajú aj s retro kľúčom, ktorý je plne funkčný, a hodia sa skoro do každej miestnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Moderné vchodové dvere , Vonkajšie žalúzie , Ako si zariadiť obývačku

Lacné kľučky

Medzi tie lacnejšie varianty patria samozrejme kľučky plastové, alebo nerezové, ktoré nájdete už od 10 eur. Vyznačujú sa jednoduchým dizajnom, ktorý vám na interiérových dverách dostatočne poslúži. Lacným kľučkám sa určite vyhnite pri vchodových dverách, tam potrebujete predsa len niečo kvalitnejšie, ako sú napríklad bezpečnostné kľučky na viac zámkov. Lacné kľučky vám pri šetrnom používaní vydržia aj desaťročie.