You are currently viewing Ako sa obliecť na party

Ako sa obliecť na party

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Nie je jedno na akú party sa ide. Na každej totiž platia iné pravidlá obliekania. Nejde len o to, aby oblečenie bolo sexy ale hlavne vkusné, a vhodné na danú príležitosť. V podstate, pri výbere party outfitu by sa dalo riadiť dvomi pravidlami – aký je charakter danej párty (jedná sa o rodinnú oslavu, diskotéku, firemnú party a podobne) a podľa veku. Platí to aj pre mužov.

Čo si obliecť na party – žena

Ženy to majú s výberom oblečenia trochu ťažšie ako muži, existuje toľko možností, no nie každá je správna. Platí zásada, že pokiaľ sa jedná o svadobnú oslavu, žena by nemala mať biele šaty, pretože ich má nevesta. Výber šiat na svadbu by sa mal konzultovať s nevestou, o to viac ak budete napríklad družička. Pri formálnejších party sa na pozvánke píše, či sa jedná o večernú róbu, koktail party a podobne.

Platí aj pravidlo, že čím je dáma staršia, tým viac zahalenejšie šaty by mala voliť (napríklad pri veku nad 50 rokov sa odporúča zahaliť si ramená alebo dĺžku sukne mať v oblasti kolien). Platí to hlavne pri formálnejších večierkoch a plesoch.

Čo si obliecť na party – žena

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Tipy pedikúry

Oblečenie

Ženy na party väčšinou volia šaty, čo je skvelé, lebo z množstva typov šiat, ktoré existujú si vyberie každá žena. Dlhé róby sa hodia hlavne na plesy a bály, a koktailové šaty (kratšie, no stále elegantné) sa hodia na rôzne koktailové party, svadby a podobne. Na domáce, rodinné a narodeninové party sa hodia aj dlhé letné šaty či elegantný overal.

Veľa žien sa trápi aj nad otázkou – čo si obliecť na diskotéku? Tu sú pravidlá oveľa benevolentnejšie, a povolené je ukázať trochu viac kože. Minišaty, minisukne, krátke topy, to všetko je povolené. Treba si dať pozor, aby šaty nepôsobili vulgárne, a sedeli presne na váš typ postavy.

Netreba zabudnúť ani na vhodne zvolené šperky, na party sú povolené aj masívnejšie. Ak máte radi zlato a trblietavé kúsky, môžete ich vhodne nakombinovať, pokojne aj viac kusov naraz. Celkovo by šperky mali ladiť so šatami a celkovým outfitom, ale zase nie pôsobiť preplácane. Ak máte výrazné šaty, potom na šperkoch radšej uberte. A dámy pamätajte si, na svadby či na plesy sa hodinky naozaj nehodia.  

Obuv

Pre dámy rozhodne topánky na opätku, vyberte si taký typ, ktorý je pre vás pohodlný. Na bály a plesy určite nie s otvorenou špičkou. Ak by vám z nej trčalo chodilo v pančuchách, to je obrovské faux pas. Apropo pančuchy. Tie by mali byť samozrejmosťou pri plesoch, báloch a formálnych či firemných party.

Aj pri neformálnych oslavách sa vyhýbajte balerínkam, šľapkám či športovej obuvi. Radšej letné sandále na menšom opätku, či lodičky. V zime to platí rovnako, žiadne čižmy či členkové topánky s šatám. Ak už čižmy či masívnejšie topánky, tak len na neformálnu party, kombinovať so sukňou či elegantnými nohavicami.

Čo si obliecť na party – muž

Čo si obliecť na party – muž

Muži to pri výbere čo si obliecť na party majú trocha jednoduchšie ako ženy. Je takmer isté, že si zvolia nejaký druh nohavíc a košele. Pri tých menej formálnych oslavách si vystačia s peknými farebnými nohavicami (nie džínsy ani šortky), a kvalitnou košeľou.

Pokiaľ sa jedná o firemnú či formálnu akciu, je treba zobrať si aj sako, bez ohľadu na to, či je leto. To si môžete neskôr s postupujúcou zábavou zložiť. Na svadby tiež len v dobre padnúcom obleku páni. Už dávno neplatí, že musí byť len čierny. Na bály a plesy dostanete pozvánku, kde bude vyznačené aký typ smokingu si máte obliecť. Okrem čiernej sú povolené aj iné tmavšie farby.

A ako sa obliecť na disko ak ste muž? Nemusíte sa držať nejakých upätých pravidiel, no džínsy sa nehodia ani sem. Dobre padnúce slim fit nohavice s košeľou, a môžete sa vyblázniť čo sa týka farieb a materiálov. Ak ste si však nie istý, lesklou čiernou nič nepokazíte. Do klubu si nedávajte bielu košeľu, okrem praktickej stránky (ľahko sa zašpiní) je až príliš nudná.

Muži si môžu dovoliť mať hodinky skoro stále (s výnimkou plesov, kde si obliekate frak, tam jednoznačne bez hodiniek). Okrem obrúčky, viac prsteňov skôr nie ako áno, a ak už doplnky, dajte prednosť radšej peknému mužskému náramku.

Obuv

Páni to majú jednoduchšie aj pri výbere obuvi. Na formálnych party k fraku len tradičné lakovky, a k smokingu či obleku aj klasické kožené poltopánky na jemnej podrážke. Pozor na biele ponožky! Je to obrovské faux pas, zvoľte vždy čierne a primerane dlhé.

Na neformálnejšie party sa hodia kožené poltopánky (môžu byť aj v iných farbách ako čiernej), vyhnite sa športovým teniskám a nebodaj sandálom.