Malá miestnosť či už izba v domácnosti vie potrápiť každého, kto sa ju rozhodne zariadiť. Je rozdiel či malú izbu používate ako práčovňu či špajzu, a rozdiel či sa jedná o plnohodnotnú miestnosť ako obývačka, spálňa či detská izba. V prvom rade by mala byť funkčnosť, a nábytok či zariadenie na mieru, až potom estetická stránka. No ani jedno nemusí chýbať, keď viete ako na to. Vďaka chytrým riešeniam a dobrým nápadom si viete aj malú izbu zariadiť tak, aby vás tešila a nepôsobila stiesnene.
Umiestnenie nábytku
Asi najväčšou výzvou je v malej izbe umiestnenie nábytku. Keby ste dali posteľ, skrine či stolík so stoličkami do stredu, spôsobilo by to efekt, že by ste sa o ten nábytok potkýnali, a v konečnom dôsledku by izba pôsobila ešte menšie. Kľúčom sú rohy miestnosti, a všetko čo sa dá umiestniť do rohov alebo ku stenám, šup ho tam. Pozor však, nie k oknu aby ste si nezahatali prirodzený zdroj svetla. Svetlo je totiž v malých miestnostiach vaším hlavným pomocníkom. Takže pravidlo znie – akýkoľvek nábytok do rohov a ku stenám. A nebojte sa využiť steny aj pri dverách, len pri tom zohľadnite vstup do miestnosti.
Aké farby do izby?
Odpoveď znie – svetlé. Určite viete, že svetlá opticky rozširuje, zatiaľ čo tmavá zmenšuje (radi hovoríme, že aj zoštíhľuje). Je to síce pravda, no nikto nehovorí, že musíte mať izbu zariadenú v sterilnej bielej. Hocijaké odtiene na svetlej báze sú povolené, a to najmä na väčších plochách ako steny a podlahy. Viete aj to, že za farbami sa ukrýva celá psychológia, preto napríklad v jemne ružovej izbe sa budete cítiť nežne až romanticky, v žltej pozitívne a v bledo modrej pokojne. No nebýva to samozrejme pravidlo, izbu si zariaďte hlavne podľa svojho farebného vkusu. Napríklad béžová je vyslovene neutrálna farba, priestor opticky zväčší a zároveň si môžete dovoliť aj výraznejšie doplnky, a áno aj v tmavej. Marhuľová je zas odtieň, ktorému dávajú prednosť hlavne ženy. Ak by ste chceli bielu, lepšie ako nemocničná biela pôsobí jemne krémová či perleťová. Je to na vás.
Ako ušetriť miesto?
Okrem umiestnenia nábytku do rohu a vymaľovania svetlou farbou by sme si mohli zhrnúť pár ďalších tipov, ako ušetriť drahocenné miesto v izbe.
1. Vstavaný nábytok na mieru vám ušetrí až 30% miesta – týka sa to hlavne vstavaných skríň, samozrejme v svetlejších farbách s posuvnými dverami sú skvelým riešením. Ideálne je, ak skriňa nie je úplne na celú stenu, ale aby zostalo kúsok voľného miesta po dĺžke, potom to opticky pôsobí že izba je vzdušnejšia. To platí aj o nábytku na nožičkách, navyše je aj praktickejší pri upratovaní.
2. Pohrajte sa s doplnkami ako zrkadlá – vhodne umiestnené zrkadlo vie priestor opticky otvoriť. Napríklad na vstavanej skrini, alebo ako samostatne stojaci kúsok v rohu.
3. „Levitujúce“ poličky ušetria miesto, a aj vyzerajú efektne – poličky sa dajú namontovať po stene, a pokojne aj okolo dverí. Jedná sa o jednoduché poličky v tvare jednej dosky pripevnenej k stene, na ktoré uložíte všetko potrebné. Môžete ich aj podsvietiť LED páskami, v tme budú žiariť. Jednoduchá biela polička na bielej stene pôsobí vzdušne, a zároveň sa na nej veci budú vynímať.
4. Zdroj svetla je dôležitý – ak máte v miestnosti aspoň jedno okno, máte vyhraté. Nezahatajte ho ťažkými závesmi, ale len jemnými záclonami, ideálne kratšími, nie po až po zem. Čím viac prirodzene dopadajúceho svetla, tým väčšia izba bude pôsobiť, a naopak.
5. Menej je viac – platí to aj pri dekorovaní malej izby. Prehnané vzory a veľa farieb pôsobia ťažko a kontraproduktívne. Zvoľte si farebnú schému troch farieb a tej sa držte. Napríklad krémové steny, hnedé doplnky v podobe skríň a okrúhleho koberca v strede, a zelené akcenty v podobe živých rastlín. Ak vzory, tak voľne len menšie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: AKO ZARIADIŤ OBÝVAČKU, AKO VYBRAŤ KĽUČKU NA DVERE , KOBEREC DO DETSKEJ IZBY