Čučoriedky sú skvelé bobuľové ovocie, ktoré rastie vo vyšších podnebných pásmach, najmä v riedkych ihličnatých lesoch, pričom zber plodov prebieha len v júli a auguste. Radi si na nich pochutia aj medvede a lesná zver. Plody čučoriedok sú bohaté na vitamín C a betakarotén, a sú vhodné aj pre diabetikov. Z čučoriedok najčastejšie vyrábame džem, alebo ich zavárame či pridávame do koláčov. Najzdravšie sú však surové. Ak máte čučoriedok veľa, môžete si z nich spraviť dokonca víno. Dnes si o tom niečo povieme. Vedeli ste, že okrem plodov, aj z mladých lístkov kríka čučoriedky si môžete spraviť aromatický čaj?
Čučoriedkové víno – recept
V prvom rade si poďme povedať, čo všetko budeme potrebovať na výrobu tohto vína. Len týchto pár ingrediencií budete potrebovať na 1 liter vína (samozrejme je lepšie ak si naraz spravíte vína viac, podľa toho potom dávkujte aj ingrediencie):
600 gramov čučoriedok
50 gramov cukru ( záleží aké sladké sú čučoriedky, prípadne ako sladké víno chcete)
2 deci vriacej vody
Živná soľ (alebo aj vínne kvasinky, kvasné činidlo vďaka ktorému začne proces vínneho kvasenia, kúpite v špecializovaných predajniach, ale aj v niektorých supermarketoch)
2 gramy kyseliny citrónovej
Čo sa týka nádob a kuchynského vybavenia, určite nezabudnite ani nádobu s uzáverom, v ktorej bude víno kvasiť, najlepší je demižón.
Proces výroby
Určite vás najviac zaujíma to, ako vyrobiť čučoriedkové víno. Proces výroby vína nie je až tak zložitý ako výroba piva napríklad.
1. Čučoriedky si najskôr dôkladne preberte a umyte. Posypte ich cukrom, pridajte kyselinu citrónovú a polovičnú dávku vínnych kvasiniek. Zmes zalejte vriacou vodou, a 3 minútky povarte.
2. Po vychladnutí pridajte za stáleho miešania ešte pomocný zákvas, vyrobený z malého množstva vody a dvojnásobnej dávky kvasiniek.
3. V uzavretej nádobe (demižóne) sa nechá šťava 2 dni nakvasiť, a potom ju prelisujeme (cez úzke sitko). Potom pridáme do tejto šťavy ešte roztok zo zvyšku živnej soli čo nám zostal, predpísaného množstva cukru a vody. Necháme kvasiť ďalej.
4. Víno treba pravidelne kontrolovať, a pri zastavený kvasenia je potrebné ho premiešať. Takto ho necháme kvasiť ešte pár dní, a potom stočíme (toto je dôležitý proces čistenia vína od kvasiniek a kalu. Na stáčanie potrebujeme lievik, plastové sitko, hadičku. Víno pomaly stáčame z jednej nádoby do druhej). Takto stočené víno skladujeme na chladnom a tmavom mieste.
Ako chutí čučoriedkové víno?
Chutí samozrejme po čučoriedkach, je mierne sladšie ako víno ríbezľové napríklad. Domáce čučoriedkové víno je navyše aj zdravé, obsahuje vitamín C a fermentované cukry. Pri jeho výrobe si musíte dať hlavne pozor na technickú stránku, a zaobstarať si kvalitný demižón a pomôcky na stáčanie vína. Len tak sa vám podarí vyrobiť kvalitné domáce víno, ktoré nie je zakalené a má vyváženú chuť. Ktovie, keď sa do toho raz pustíte, možno vás to tak chytí za srdce že vyrobíte víno aj z iného ovocia. Mimochodom, môžete si pripraviť aj kombináciu čučoriedkovo – ríbezľové víno. Domáce chutí úplne inak ako z obchodu, a nie je plné farbív a konzervačných látok. Tak teda na zdravie!