Zelený čaj je známy už tisícročia, a zatiaľ čo niekto ho miluje, iný ho nemôže ani cítiť. Viete však prečo by sme si ho mali dopriať každý deň? Čítajte ďalej.
Zelený čaj je nápojom s tisícročnou históriou, zrejme staršou ako káva. To že pochádza zo starovekej Číny ste už zrejme počuli. Vedeli ste však, že ho popíjali cisári už pred 5000 rokmi? Podľa starovekého príbehu, zelený čaj bol objavený tak, že cisárovi na jednej z jeho ciest padol do kotlíka s horúcou vodou čajový lístok.
Nápoj mu zachutil, a časom sa za pomoci budhistických mníchov dostal aj do Kórei a Japonska, a odtiaľ ho v stredoveku doniesli do Európy holandskí a portugalskí moreplavci. Postupne si ho obľúbili ľudia na celom svete, nielen pre jeho nezameniteľnú chuť ale aj skvelé účinky na zdravie.
Z čoho je zelený čaj zložený?
Zelený čaj je doslova hydratačná bomba! Zelené čajové lístky obsahujú až 90% vody, a množstvo prírodných flavonoidov. Čo sú to tie flavonoidy? Poznáme ich aj pod názvom bioflavonoidy, a sú to rastlinné zložky, známe pre svoje antioxidačné účinky. Okrem toho v ňom nájdete aj vitamín C.
Aj zelený čaj obsahuje kofeín, ktorý ani nie je taký výrazný ako napríklad v káve či čiernom čaji (až dva krát menej v porovnaní s inými nápojmi). Okrem toho zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré sú zodpovedné za jeho charakteristickú chuť. Okrem toho sa v čajových lístkoch nachádza aj aminokyselina L – theanín, ktorá je zodpovedná za mnoho benefitov, medzi inými aj zlepšenie mentálnych funkcií.
Aké má zelený čaj účinky na vaše telo?
Zelené čajové lístky sú pre telo hotovým pokladom. Každý deň by sme si mali dopriať aspoň jednu šálku tohto čaju. Ale pozor! Vyberajme si radšej kvalitný sypaný zelený čaj, ten sáčkový môže prípravou stratiť veľa účinných látok. Tiež treba dodržať zásady jeho prípravy, aby sme z neho vyťažili čo najviac. Prevarená voda by sa mala nechať ochladiť na 80 až 60 stupňov Celzia, a nechať dve minúty lúhovať. Nie viac, aby čaj nezhorkol.
A poďme sa teda pozrieť na jeho nespočetné pozitívne účinky na naše zdravie:
– Vďaka prírodným polyfenolom a antioxidantom podporuje imunitu.
– Zlepšuje funkciu mozgu a kognitívne myslenie.
– Kofeín v čaji zrýchľuje metabolizmus a tým napomáha chudnutiu.
– Antioxidanty dokonca znižujú riziko rakoviny a diabetu druhého typu.
– Zložky obsiahnuté v zelenom čaji znižujú aj riziko kardiovaskulárnych chorôb.
– Hydratuje organizmus a predchádza aj vzniku vrások. Za to všetko môžu antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, bojujú so zápalovými procesmi a predchádzajú predčasnému starnutiu.
Aby ste však mohli využiť všetky pozitívne zložky zeleného čaju, je potrebné ho piť bez mlieka a cukru.
Je pre telo lepší zelený alebo čierny čaj?
Čierny čaj obsahuje viac kofeínu, najmä ak sa lúhuje dlhšie ako 2 minúty. Niekomu môže vadiť aj jeho výrazná chuť. Zatiaľ čo lístky zeleného čaju pri výrobe prejdú len jemnou tepelnou úpravou, lístky toho čierneho bývajú fermentované a následne sušené. Aj čierny čaj je bohatý na antioxidanty a polyfenoly, a je v ňom výrazne prítomný aj teín. Pri jeho pití sa ľudom citlivým na kofeín neodporúčajú viac ako dve šálky denne. Napriek tomu, že čierny čaj má tiež mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, vedci dospeli k názoru, že jeho nadmerná konzumácia môže viesť až odvápňovaniu kostí. Deje sa tak vďaka kofeínu a fluoridu, ktorý čierny čaj obsahuje.
Ako sa hovorí, aj dobrého veľa škodí!