You are currently viewing Všetko čo potrebujete vedieť o golfe

Všetko čo potrebujete vedieť o golfe

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Pravidlá golfu

V prvom rade si golf trochu predstavme. Tento šport má korene v Škótsku a na Britských ostrovoch sa hráva už niekoľko storočí. Je to outdoorový šport kde sa jeden hráč alebo malá skupinka hráčov pokúša palicou odpáliť loptičku do jamky. Samozrejme v súlade s pravidlami a na špeciálnom ihrisku.

Dlhú dobu bol golf považovaný len za šport pre elitu, no dnes si ho už môže zahrať každý. Jeho popularita rastie po celom svete.

Všetko o golfe

Ako sa hrá golf?

Golf sa hrá na jamky. Ihrisko býva 9 alebo 18 jamkové. Na ihrisku môžu byť rozmiestnené rôzne prekážky, napríklad piesočná časť, rybník, potok a tak ďalej. Ihrisko imituje prirodzené prírodné prostredie. Jamkovisko je miesto, kde je vyhĺbená jamka a hráč sa do nej snaží trafiť loptičkou. Samozrejme, ktorý hráč sa trafí viac krát, ten vyhráva. Nie je to však také jednoduché.

Na ihrisku býva tráva kosená veľmi nízko, aby sa zabezpečila kvalita hry a kotúľanie loptičky. Pozícia jamky býva stála, nemení sa. V prípade veľkej vzdialenosti jamky sa do nej zapichne vlajka, aby ju bolo vidieť.

Každá jamka býva označená slovom „par“ (je to vzdialenosť medzi odpaliskom a jamkoviskom). Napríklad jamka s parom 3 je do 224 metrov, par 4 od 225 do 434 metrov a par 5 je viac ako 435 metrov.

Každá hra je založená na hraní určitého počtu jamôk v danom poradí. Jedno kolo znamená 18 jamôk (preto na 9 jamkových ihriskách sa jedno kolo hrá dva krát 9). Na každej jamke sa začína odpalom a pokračuje sa ďalšími údermi pokiaľ loptička neskončí v jamke. Vyhráva ten, kto použije čo najmenej úderov.

Poznáte tieto golfové výrazy?

Green – ihrisko, fervej (fairway) – nízko kosený pruh trávy, raf (rough) – okolitá nekosená tráva, bunker – piesočná prekážka na jamkách, pat – je to úder, pri ktorom sa loptička nevznesie  do vzduchu, driving range – tréningová lúka,  kedík (caddie) – nosič, ktorý nosí palice a pomáha hráčom.

Golfové vybavenie

Golf síce nie je lacný šport, ale výbava a vybavenie vám vydrží roky. Takže, čo všetko na golf budete potrebovať?

Na začiatok sa oplatí získať zelenú kartu, čo je vlastne osvedčenie, že ste absolvovali základný golfový kurz, ktorý trvá približne 12 hodín. Potom by ste si mali nájsť golfový klub, kde budete golf hrávať a zaplatiť ročné členstvo (čo zahŕňa neobmedzený vstup na ihrisko).

Základná golfová výbava zvyčajne nepresiahne sumu 500 eur. Čo do nej patrí? Golfové oblečenie (tričká, nohavice, svetre, šiltovky a bundy), golfové topánky, bag na nosenie palíc, golfové palice, rukavice a loptičky.

Aké druhy palíc existujú?

Existujú univerzálne golfové palice pre začiatočníkov ale aj golfové palice pre ľavákov. Golfista môže mať v bagu maximálne 14 palíc. Golfové palice sa kupujú podľa toho či je hráč žena alebo muž, podľa ich dĺžky, podľa toho či je hráč ľavák alebo pravák, a samozrejme aj podľa toho na aký typ úderu ju hráč použije (bounce, putter). Väčšinou sa oplatí kúpiť si set palíc jednej značky a z rovnakého materiálu.

Treba povedať, že správny výber palíc dokáže hru extrémne ovplyvniť, preto s ich výberom je dobré poradiť sa s profesionálom.

Všetko o golfe

Minigolf

Je to taká jednoduchšia a zábavnejšia verzia klasického golfu. Detský minigolf je skvelý spôsob ako zoznámiť dieťa s týmto športom. Nepotrebujete žiadny kurz ani vybavenie, môžete si ho zahrať s priateľmi v hociktorom minigolfovom klube. Hrá sa na falošnej tráve či betóne ,a ihrisko je malé, pričom jamkovisko má tiež 9 alebo 18 jamiek. Princíp je ten istý ako pri klasickom golfe, treba trafiť loptičku do jamiek s čo najmenším počtom úderov.

Ak žijete v okolí Bratislavy, indoor minigolf si môžete užiť za každého počasia. Hrať môžete na mini greene alebo aj vo vnútri s golfovým simulátorom alebo zábavný minigolf s rôznymi svetelnými efektmi a prepracovanými prekážkami. Užijete si skvelú zábavu.

Minigolf