You are currently viewing Ako urobiť zo starého trávnika nový
Ako urobiť zo starého trávnika nový

Ako urobiť zo starého trávnika nový

  • Post category:Tips
  • Reading time:8 mins read

Trávnik je asi tá najkontroverznejšia časť záhrady. V každej rodine je niekto, kto ho neznáša kosiť, alebo niekto, kto chce mať namiesto trávnika skalku J. Nedá sa vyhovieť všetkým, no ak máte na záhrade dostatok miesta, trávnatá plocha ju pekne opticky predelí na oddychové a úžitkové zóny. Keď máte na záhrade pekný trávnik, láka vás to aj viac času tráviť vonku. Ako vynoviť starý trávnik? Je lepší trávnik živý alebo umelý? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v dnešnom článku.

Odstránenie trávnika a sadenie nového

Ak sa váš starý trávnik už nedá zachrániť, to znamená, že tráva rastie na riedko, alebo do strán, a nepomáha ani dosádzanie trávy, zrejme je čas na založenie nového. Väčšinou vás aj založenie nového trávnika vyjde menej ako zachraňovanie starého, hlavne z dlhodobého časového horizontu. Takže, ako na to?

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako sa zbaviť starého trávnika je zlúpnuť ho zlupovačkou, čo je nástroj, ktorý nájdete vo všetkých záhradníctvach. Po tomto kroku by ste mali pôdu skypriť rotavátorom a následne ju urovnať, napríklad kovovými hrabľami.

Do takto pripravenej pôdy môžete začať vysádzať nový trávnik, alebo položiť už pripravený trávny koberec. V žiadnom prípade si pred pokládkou nového koberca nezabudnite premerať záhradu, aby ste vedeli koľko trávy na m2 budete potrebovať.

Polievanie

Keď už založíte nový trávnik, mali by ste sa oň aj poriadne starať hneď od začiatku. Je jedno či sa jedná o vysiaty alebo kobercový trávnik, 1. a 2. týždeň ho treba polievať 2 až 3 krát denne, ale nikdy nie počas najväčších obedných horúčav. Po 2.týždni stačí polievať 1 krát denne, no a po mesiaci si vystačíte s polievaním 2 až 3 krát mesačne.

Hnojenie

Kobercový trávnik vám príde už pohnojený, zatiaľ čo na prvé hnojenie nového vysiateho trávnika by ste mali počkať spolu s prvou kosbou. Po prvej kosbe ho pohnojte s hnojivou s vyšším obsahom dusíka. Pri kobercovom trávniku počkajte na hnojenie 4 až 6 týždňov. Oba trávniky po prvom hnojení hnojte pravidelne každú sezónu, teda minimálne 3 krát do roka (v zime nie).

Kosenie

Kobercový trávnik nekoste minimálne 2 týždne od pokládky, a pri kosení ho skráťte len o 1/3 listovej plochy. Novozaložený vysiaty trávnik by ste nemali kosiť, až pokiaľ nedosiahne výšku 10 centimetrov. Čo môže trvať aj 2 mesiace. Tiež ho neskracujte na dĺžku menej ako 7 centimetrov.

Polievanie trávnika

Kobercový trávnik

Ako sme si už povedali, je to hotový trávny koberec, ktorý sa ujme za pár dní, a chodiť po ňom sa dá zhruba za 2 týždne. Tento predpestovaný trávny koberec, ktorý sa predáva vo forme väčších plátov, si zvládnete položiť aj sami. Musíte mať však rovnú plochu. Ako vyrovnať plochu na trávnik? V prvom rade predpokladajme, že máte správnu pôdu s pH nad 5,5. Ak nie, je treba pôdu obohatiť o pôdne zmesi, aby sa vám trávnik ujal. Ak máte záujem, v tejto fáze si môžete nechať namontovať aj automatickú závlahu.

Po pripravenej pôde prichádza na rad planírovanie, a teda spádovanie a urovnávanie pôdy. Plochu povalcujte valcom, a nakoniec prehrabte kovovými hrabľami. Mali by ste však brať do úvahy charakter celkového terénu, a spádu vody. Pred samotnou pokládkou kobercového trávnika pôdu ešte zavlažte.

Keď už máte kobercový trávnik položený, budete sa z neho tešiť už za pár dní. Takýto pred pripravený trávnik sa vyznačuje rýchlou pokládkou, a plne ho môžete začať využívať už po krátkej dobe. Znáša aj vyššie zaťaženie a je prirodzene pekný. Na výber máte viacero druhov tráv.

Jeho nevýhodou môže byť vyššia cena.

TIEŽ BY VÁS MOHLO ZAUJÍMAŤ: Podlahy do domu,

Sieťky na okná, Hliníkové pergoly

Umelý trávnik

Ak si umelý trávnik predstavujete ako niečo nevzhľadné, plastové a na dotyk nepríjemné, mýlite sa. Výrobcovia dnes ponúkajú umelé trávniky, ktoré sú na nerozoznanie od tých pravých. Samozrejme, čím sa viac umelý trávnik podobá tomu reálnemu, tým vyššia cena. Avšak dá sa povedať, že umelý trávnik je vždy lacnejší ako ten kobercový.

Existuje tiež niekoľko typov tráv s rôznou hustotou, a taktiež sa dodáva v podobe blokov, ktoré nemusíte pokladať len na záhradu, ale aj na balkón či terasu. Každý kvalitný umelý trávnik by mal mať zabudovaný aj drenážny systém, aby sa v ňom nehromadila dažďová voda.

Aj keď tento trávnik si vyžaduje len minimálnu údržbu, predsa len raz za mesiac by ste ho mali vykefovať tvrdou metlou. U nás dodávané umelé trávniky sú odolné aj voči snehu a mrazu, takže vydrží všetky sezóny, a tešiť sa z neho budete niekoľko rokov.

Medzi jeho výhody jednoznačne patrí cena nulová príprava pôdy pred jeho pokládkou. Len si zarovnajte terén, a uistite sa, že pod trávnikom nemáte väčšie a ostré kamenie. Je vždy stabilný, zelený a trvanlivý.

Medzi jeho nevýhody patrí to, že môže začať zapáchať, hlavne ak je zle vyspádovaný a hromadí sa v ňom dažďová voda, alebo ak máte domáce zvieratká a tie naň vykonajú potrebu. Niektorým ľudom môže aj vadiť aj „umelý“ pocit, napriek tomu, že moderné umelé trávniky sú dnes už skutočne prepracované.