You are currently viewing Ako sa naučiť po rusky?

Ako sa naučiť po rusky?

  • Post category:Tips
  • Reading time:4 mins read

Vedeli ste, že ruština je až na 8. mieste čo sa jazykov týka? Najviac ľudí na svete hovorí logicky angličtinou. Avšak niektorí ľudia sa aj v dnešnej búrlivej dobe túžia naučiť po rusky. Možno ich k tomu vedie vlastná motivácia naučiť sa čo najviac jazykov (čo je mimochodom veľmi chvályhodné), alebo ju z nejakého dôvodu potrebujú v pracovnom či súkromnom živote.

Poďme si najskôr niečo o tomto jazyku povedať. Ruština patrí do rodiny slovanských jazykov ( ako aj naša slovenčina, čeština, poľština, ukrajinčina, rusínčina, bieloruština, bulharčina, bosniančina, slovinčina, macedónčina, chorvátčina a srbčina).

Ruština je oficiálnym jazykom v Rusku, Bielorusku, Kazachstane, Kyrgyzstane, v časti Gruzínska a Moldavska. Hovorí sa ňou aj v niektorých častiach Ukrajiny, Lotyšska, Estónska, Turkmenistanu, Tadžikistanu a Arménska. Vedeli ste, že ruština je najviac rozšíreným materským jazykom v Európe?  Ako iste viete, píše sa v azbuke.

Ako sa naučiť po rusky?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako sa naučiť po anglicky?

Ako sa naučiť azbuku?

Pre nás Slovákov nie je až taký problém ruštine porozumieť, ťažšie je však hovoriť, a veľmi ťažké písať a čítať v azbuke, ak ste sa s ňou ešte predtým nestretli. Azbuka sa skladá zo znakov (niektoré sú podobné našej cyrilike a niektoré úplne iné), a písaná ruština sa preto inak píše, a inak číta. Preto je vhodné za začiatok zadovážiť si kvalitnú učebnicu a zapísať sa do jazykového kurzu. Naučiť sa azbuku doma býva dosť zložité. Pri dobrom učiteľovi môžete prvý ruský text v azbuke prečítať už za pár týždňov.

Ako sa naučiť azbuku?

Kurzy ruštiny online

V dnešnej dobe máme výhody online vyučovania, preto si môžete nájsť akúkoľvek vami preferovanú jazykovú školu ruštiny, v akomkoľvek meste, a zapísať sa do online kurzu.

Bude sa vám venovať rusky hovoriaci lektor, pričom v skupinke môžete byť od 5 do 10 osôb. Pokiaľ vám tento systém nevyhovuje, a učíte sa radšej sám, môžete si nájsť aj súkromného učiteľa, ktorý ponúka kurz ruského jazyka na internete. Je jedno, či dáte prednosť učeniu v skupinke iných študentov alebo sám, dôležitá je trpezlivosť a vytrvalosť. Na začiatok si dajte hodiny ruštiny minimálne dva krát do týždňa.

Uvidíte, hovorenie a odposluch vám pôjdu už po pár dňoch, a po pár týždňoch budete vedieť písať aj čítať v ruštine. Ako podporu pri učení môžete počúvať ruské piesne, či pozerať film v ruštine. Aj to sa ráta!

Kurzy ruštiny online