Zatepľovať starší dom má určite zmysel, no a pri novo – postavenom by to mala byť samozrejmosť. Zateplenie vám ročne ušetrí stovky eur na energiách, a je to aj ekologické riešenie pre našu planétu. V lete budete mať vďaka zatepleniu príjemnú stálu teplotu interiéru, dom sa nebude prehrievať, no a v zime nebudete trpieť únikmi tepla. Výrobcovia prichádzajú na trh s čoraz viac vylepšenými materiálmi, takže ponuka je naozaj veľká. Už dávno neplatí, že si vystačíte len s polystyrénom či minerálnou vlnou. Každý si vyberie typ zateplenia vhodný špeciálne pre daný dom. Okrem rodinných domov sa zatepľujú aj bytové domy, sklady, výrobné haly či kancelárske budovy. Ponuka sa prispôsobila dopytu, čo je skvelé.
Penová izolácia
Pod penovou izoláciou sa myslí hlavne penový polystyrén (ESP), ktorý sa vyrába buď vypeňovaním do foriem alebo rezaním z vypenených kvádrov. Existujú tri druhy tohto polystyrénu:
Základný penový polystyrén – vyznačuje sa nižšou presnosťou dosiek, pričom chýba aj proces stabilizácie (tzn. odležanie vypenených dosiek pred rezaním na kusy). Je síce lacnejší, no nie až taký efektívny. Používa sa hlavne na izoláciu podláh.
Stabilizovaný penový polystyrén – je lepšej kvality a použiť sa môže na izoláciu podláh aj striech.
Fasádne dosky – sú tou najvyššou kvalitou penového polystyrénu, sú veľmi presné a teda vhodné pre všetky kontaktné zatepľovacie systémy (fasády a podobne).
Drevovláknitá izolácia
Patrí k ekologickým a alternatívnym izolačným materiálom. Vyrába sa totiž z krátkych jemných vlákien mäkkého dreva s prímesou prírodných živíc a parafínov. Výsledkom sú rôzne hrubé drevovláknité izolačné dosky, s rovným alebo profilovaným okrajom.
Sú schopné prepúšťať vodnú paru, čo je vítané napríklad v drevostavbách. Sú teda veľmi obľúbené pri izolácii chalúp či dreveníc. Pozitívne ovplyvňujú mikroklímu v dome, a vďaka vláknitej štruktúre znižujú aj nežiaduci hluk zvonku. Majú vyššiu cenu, ako penové materiály, ale zase oceníte naozaj vysokú schopnosť tepelnej akumulácie.
Striekaná izolácia
Striekaná izolácia je vlastne striekaná pena, ktorá ale nie je taká kvalitná, a podľa odborníkov ani taká bezpečná ako klasická izolácia. Avšak je najlacnejšia, a najrýchlejšie sa aplikuje. Kvalita výslednej izolácie pri striekanej pene je podmienená viacerými faktormi. Okrem iného aj teplotou povrchu, vlhkosťou a technikou aplikácie.
Ak si striekanú izoláciu aplikujete sami bez zaškolenia, je dosť možné, že výsledná izolácia bude nízka. Nehovoriac o zdravotných rizikách, v prípade nedostatočne vetraného priestoru. Dôsledkom nedodržania správnej techniky izolácie je tvorba tepelných mostov, plesní a nepriepustnosť vodných pár. Striekaná izolácia je preto vhodnejšia len ako ekonomický typ zateplenia strechy, musí byť však dodržaný protipožiarny protokol.
Konopná izolácia
Ako názov napovedá, ide o ekologický prírodný materiál – konope. Naši predkovia takto zatepľovali stavby už dávno. Jedná sa teda o akýsi návrat k prírode. Ako aj drevovláknitá izolácia, aj tá konopná má skvelé tepelnoizolačné aj akustické vlastnosti. Na druhej strane, pri konopnom vlákne je ale sporná jeho protipožiarna ochrana, preto pri jej inštalácii musia byť dodržané všetky protipožiarne opatrenia.
Konopná plsť sa predáva vo forme blokov rôznych rozmerov, ktoré sa dajú použiť pri izolácii podláh, fasád aj striech. Je to tiež paropriepustný materiál, ktorý dovolí vášmu domu „dýchať“. Vytvára v miestnostiach príjemnú klímu po celý rok. Napriek tomu, že sa jedná o prírodný materiál, dlho vydrží.
Protipožiarna izolácia okolo komína
Ak v zime využívate krb alebo si prikurujete drevom, len každoročná údržba komína nestačí. Mali by ste ho dať aj kvalitne izolovať. Nehorľavá izolácia okolo komína je úplným základom, čo by ste mali na začiatku vykurovacej sezóny nechať spraviť profesionálom. Izolácia komínových vložiek vytvára nehorľavú izoláciu dymovodu. Najčastejšie sa izoluje kamennou minerálnou vlnou, ktorá je nehorľavá s bodom tavenia vyšším ako 1000 stupňov Celzia.