You are currently viewing Letné brigády pre študentov

Letné brigády pre študentov

  • Post category:Tips
  • Reading time:15 mins read

Za chvíľu tu máme leto, a okrem toho že je to obdobie bezstarostných zábav a prázdnin, je to aj obdobie mnohých študentských brigád. Žiaci už na základnej škole si môžu privyrobiť počas jednoduchých brigád, a stredoškoláci či vysokoškoláci majú na výber ešte viac druhov sezónnych prác. Samozrejme, počas letnej brigády si zarobia len pár desiatok či stoviek eur, no pre študenta na prilepšenie to stačí, a navyše sa naučí ako to chodí v reálnej práci. V tomto článku si povieme aké druhy brigád sú pre študentov overené, a koľko si môžu zarobiť.

Kam najčastejšie chodia študenti na brigádu?

Samozrejme, študenti môžu ísť na brigádu do zahraničia alebo zostať na Slovensku. No pozor! Brigádu v zahraničí treba hľadať aj so 6 mesačným predstihom. Prečo? Pretože o brigády v zahraničí s lepším zárobkom je neuveriteľný záujem. Často krát je to aj lákavá predstava letného pobytu v zahraničí, a pri troche šťastia sa dá brigáda spojiť s peknou dovolenkou pri mori. V kurze sú stále letné sezónne práce spojené napríklad so zberom ovocia. Uzávierky na takéto rôzne brigády bývajú už vo februári.

Brigáda, alebo aj krátkodobý pomer môže prebiehať od mája až do októbra, preto brigáda v zahraničí nemusí vyhovovať všetkým študentom, predsa len, štúdium by malo byť prvoradé. Ako si vedia študenti nájsť samotnú brigádu? Môžu hľadať sami na rôznych internetových portáloch, cez známych alebo cez agentúru. Pokiaľ si brigádu hľadajú sami, môžu sa popáliť na neserióznom jednaní, no to sa môže stať aj v prípade agentúry. Najlepšie je preto spoliehať sa na overenú agentúru a neplatiť nič vopred. A viete, ktoré krajiny sú u študentov najviac obľúbené? Vedie USA, no tam je aj najťažšie sa dostať, a ďalej napríklad Taliansko, Grécko, Holandsko, Veľká Británia a Nemecko.

Brigáda v lete

Aké sú teda najobľúbenejšie druhy brigád pre študentov? Pre tých mladších to môže byť napríklad zber papiera alebo triedenie odpadu (môžu si napríklad privyrobiť zberom vratných fliaš), roznášanie letákov, výpomoc v reštaurácii či bufete a podobne. Jedná sa skôr o ústnu dohodu alebo výpomoc rodine, pretože brigádna práca je legálna od 15 rokov, aj to s určitými podmienkami. Starší študenti toho majú na výber podstate viac – zber ovocia či zeleniny na farmách, ako čašníci a čašníčky v hoteloch, housekeeping, pomocné práce v kuchyni, v obchodných domoch, ako plavčíci na plavárňach, ako au pair a mnohé iné práce, kde si nielen zarobia, ale aj zdokonalia cudzí jazyk.

Ako sa teda dostať k dobre brigáde? Najlepšie pre študenta je začať sa o to zaujímať najneskôr v zime. Nájsť si solídnu agentúru, ktoré má dlhoročné skúsenosti so sprostredkovávaním brigád aj v zahraničí a overiť si referencie. Potom by si agentúra mala preveriť vaše jazykové znalosti, vek, ako aj spôsobilosť na danú prácu. Nezabúdajte, treba si dávať realistické zárobky, a netrvať len na jednej lokalite. Agentúra vám ponúkne viacero možností, a pomôže vám rozhodnúť sa. Seriózne agentúry budú od vás požadovať poplatok až po vybavení práce a podpísaní dohody či zmluvy na sezónnu prácu. Agentúra vám vybaví všetky náležitosti týkajúce sa ubytovania (to vám môže byť strhnuté zo zárobku) a zdravotného poistenia. V európskych krajinách stačí kartička európskeho zdravotného poistenia. Vyplácanie a jeho forma tiež bude zahrnuté v zmluve, pričom vyplácanie môže byť dané mesačne alebo až po skončení brigády, záleží od dohody. V prípade dobrej brigády sa dá počas leta zarobiť aj pár tisícok eur.

10 najčastejších otázok:

Aké sú najčastejšie miesta, kam študenti chodia na brigádu?

Študenti môžu ísť na brigádu do zahraničia alebo zostať na Slovensku. Najobľúbenejšie krajiny pre študentské brigády sú USA, Taliansko, Grécko, Holandsko, Veľká Británia a Nemecko.

Kedy je ideálne začať hľadať brigádu pre letné obdobie?

Študenti by mali začať hľadať brigádu najneskôr v zime, aby mali väčšie šance na nájdenie dobrej pracovnej príležitosti.

Aké sú najobľúbenejšie druhy brigád pre mladších študentov?

Pre mladších študentov to môže byť zber papiera alebo triedenie odpadu, roznášanie letákov, výpomoc v reštaurácii či bufete a podobne.

Koľko rokov musia mať študenti, aby mohli absolvovať legálnu brigádu?

Brigádna práca je legálna od 15 rokov, avšak existujú určité podmienky, ktoré musia byť dodržané.

Aké sú možnosti brigád pre starších študentov?

Starší študenti majú na výber viac možností, ako napríklad zber ovocia či zeleniny na farmách, prácu v hoteloch, housekeeping, pomocné práce v kuchyni, v obchodných domoch, plavčíctvo na plavárňach, au pair a podobne.

Ako si študenti môžu nájsť vhodnú brigádu?

Študenti môžu hľadať brigády sami na rôznych internetových portáloch, cez známych alebo cez overenú agentúru.

Na aké veci by mali študenti dávať pozor pri hľadaní brigády?

Pri hľadaní brigády je dôležité vyhnúť sa neserióznym agentúram a neplatiť poplatky vopred. Je lepšie spoliehať sa na overenú agentúru s dobrými referenciami.

Ako je to s ubytovaním a zdravotným poistením pri brigáde v zahraničí?

Seriózne agentúry sa postarajú o ubytovanie a zdravotné poistenie. V európskych krajinách stačí mať kartičku európskeho zdravotného poistenia.

Aká forma vyplácania odmeňuje študentov počas letných brigád?

Forma vyplácania môže byť dohodnutá v zmluve a závisí od agentúry alebo pracodajcu. Môže to byť vyplácanie mesačne alebo až po skončení brigády.

Koľko si študenti môžu približne zarobiť počas letnej brigády?

V prípade dobrej brigády je možné si počas leta zarobiť aj pár tisícok eur. Príjmy však závisia od druhu práce, miesta a dĺžky brigády.

Jednou z možností, ako získať financie na náklady počas štúdia, je študentská pôžička. Nemusíte ju splácať počas štúdia a úroky sú minimmálne.

Záver:

Leto je obdobím nielen zábavy a prázdnin, ale aj možnosti pre študentov zarábať si počas letných mesiacov. Študentské brigády sú pre mnohých žiakov, stredoškolákov a vysokoškolákov skvelou príležitosťou nielen na finančné prilepšenie, ale aj na získanie cenných skúseností v reálnej pracovnej sfére. Súčasná situácia na trhu práce umožňuje široký výber miest, kde môžu študenti brigádovať, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Pre mladších študentov sú populárne úlohy ako zber papiera, triedenie odpadu, roznášanie letákov alebo jednoduchá pomoc v reštauráciách či bufetoch. Starší študenti majú potom k dispozícii oveľa viac možností, od práce na farmách pri zbere ovocia či zeleniny až po čašnícke služby v hoteloch, housekeeping, pomocné práce v kuchyni a iné.

Pri hľadaní brigády je dôležité dbať na overené a seriózne agentúry, ktoré študentom pomôžu nájsť vhodnú pracovnú príležitosť a poskytnú potrebné informácie a podporu. Treba si dávať pozor na neseriózne subjekty a neplatiť žiadne poplatky vopred.

Brigáda v zahraničí je lákavou možnosťou pre študentov, no je potrebné s hľadaním začať včas, pretože obľúbené destinácie majú vysoký dopyt uchádzačov. Práca v zahraničí môže byť spojená nielen so získaním cenných skúseností, ale aj so zaujímavým letným pobytom v inej krajine.

Celkovo je dôležité, aby študenti si uvedomovali, že brigádne zárobky nemusia byť vysoké, ale môžu predstavovať príležitosť naučiť sa zodpovednosti, tímovej spolupráci a efektívneho časového manažmentu. Zároveň je to príležitosť na zlepšenie jazykových schopností a získanie nových priateľov.

Letné brigády sú teda skvelou možnosťou pre študentov, aby si vylepšili svoje financie, získali skúsenosti do budúcnosti a strávili aktívne a produktívne leto. Dôležité je vyberať si seriózne pracovné príležitosti a mať reálny pohľad na očakávané výdavky a zárobky. S dobrým plánovaním a vytrvalosťou môžu študenti využiť letné mesiace naplno a získať cenné skúsenosti pre svoju budúcu kariéru.