You are currently viewing <strong>Kedy prezuť na zimné pneumatiky</strong>

Kedy prezuť na zimné pneumatiky

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Prezúvanie na zimné pneumatiky je povinné vo väčšine krajín Európskej únie, a teda ja u nás. Motoristi sa tak pripravujú na zimnú sezónu. Prezúvanie je povinné hlavne kvôli bezpečnosti cestnej premávky, pretože ako vieme, v zime sú cesty nasnežené alebo zamrznuté. Ten, kto pneumatiky neprezuje sa dopúšťa priestupku, a ohrozuje nielen seba ale aj iné motorové vozidlá a chodcov. Preto ak jazdíte s autom aj v zime, pneumatiky jednoducho musíte prezuť. Vedeli ste, že mimo EÚ prezúvanie nie je všade povinné? V niektorých, najmä teplejších krajinách sa používajú len univerzálne pneumatiky, ktoré však odborníci u nás neodporúčajú. Dnes sa pozrieme na to, čo všetko by ste mali o prezúvaní zimných pneumatík vedieť.

Povinnosť zimných pneumatík na Slovensku  

Povinnosť prezuť zimné pneumatiky začína 15. novembra a končí 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Viete že toto sa netýka len osobných vozidiel ale aj nákladných áut nad 3,5 tony? Tieto musia mať obuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav. Autobusy musia mať tiež prezuté všetky nápravy.

ZIMNÉ PNEUMATIKY

A viete vlastne prečo je dôležité prezúvať zimné pneumatiky?

Jedná sa hlavne o bezpečnosť na vozovke, pretože tie zimné sa od letných líšia týmito dôležitými vlastnosťami:

–          majú kratšiu brznú dráhu

–          lepšiu priľnavosť na snehu, ale aj na suchej, premrznutej ceste

–          majú aj väčšiu stabilitu pri jazde zákrutou

–          nezamŕzajú

Kedy treba prezuť zimné pneumatiky

Ako sme si už povedali, jedná sa o obdobie medzi 15.10. a 31.3., avšak prezuť pneumatiky niekedy treba aj skôr. Ako to? Pokiaľ je teplota klesajúca pod 7 stupňov Celzia, čo môže byť v situácii ak napríklad jazdíte autom skoro ráno do práce, pričom cez deň býva spravidla vyššia teplota.

Mimochodom, jazdenie na zimných pneumatikách vo vyšších teplotách ako 7 stupňov Celzia ich môže poškodiť, pretože sú vyrobené z mäkšej zmesi ako letné. Aj voľným okom vidieť rozdiel v dezéne – oproti letným uvidíte veľký počet lamiel, ktoré majú navyše cikcakové drážkovanie. Pozor si musíte dať aj na správne označenie – zimné pneumatiky musia byť označené symbolom troch vrcholov so snehovou vločkou. Obvykle mávajú aj medzinárodné označenie M + S, čo znamená blato a sneh z anglického „mud a snow“.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ZAUJÍMAVÉ VÍNA , TIPY NA PRÍPRAVU MÄSA

Pokuty za neprezutie pneumatík

Pneumatiky si môžete prezuť aj sami doma, pokiaľ už máte nejakú skúsenosť, no ak nie , radšej to prenechajte na profesionálov v autoservise. Každopádne to urobte, inak vám hrozia mastné pokuty.

Pokiaľ vás policajná kontrola zastaví s letnými pneumatikami v zime, na mieste môžete dostať pokutu v hodnote 60 eur, a nemôžete sa ďalej pohybovať na takomto aute, preto musí byť odtiahnuté. Všetky náklady hradíte vy. Prezuť zimné pneumatiky sa určite oplatí, nielen aby ste sa vyhli pokutám, ale hlavne aby ste zabezpečili bezpečnosť na vozovke. Svoju, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky.