Krby v domoch majú na Slovensku dlhú tradíciu, nielen z estetického hľadiska, ale aj z toho praktického. Kedysi bývali zimy dlhé a tuhé, a preto často krát centrálne vykurovanie nestačilo a ľudia si prikurovali v kachliach.
V starších domov boli krby situované len v obývačke alebo v jedálni. Dnes ak vám to povoľuje štruktúra vášho domu, môžete si nainštalovať krb v podstate hocikde.
Ideálne ak ešte len dom projektujete, alebo staviate. Tam si viete realizovať vašu vlastnú predstavu. Avšak existujú určité pravidlá, kde krb môže byť a kde by nemal. Jedáleň a obývačka sú stále tie najlepšie miestnosti. Prečo? Pretože sa v nich počas dňa zdržiavate najviac, a krb tam vytvára príjemné teplo a náladovú atmosféru. Tak isto, aj návštevu usadíte v obývačke, a nie v spálni.
A pozrime sa aj na praktickú stránku. Ak máte v dome krb na drevo, musíte počítať aj s určitým malým znečistením okolo krbu, trieskami po zemi či s uniknutou sadzou. V denných spoločenských miestnostiach tieto veci až tak nevadia. V neposlednom rade je to aj nebezpečné, mať krb v miestnosti kde sa spí. Počas spánku hrozí priotrávenie dymom.
Poďme sa spolu pozrieť na typy krbov.
Murovaný krb v dome
Klasický krb, ktorý nájdete vo väčšine slovenských domov a chát. To, kde presne vo svojom dome umiestnite krb závisí aj od postavenia komína. Tam kde je komín, musí byť aj krbová vložka.
Ak nie je, je možnosť krb napojiť na komín pomocou napájacieho potrubia. Pri stavbe murovaného krbu by ste mali okrem komína brať na vedomie aj postavenie ohniska a centrálny prívod vzduchu, ktorý vplýva na horenie.
Murovaný krb sa vždy stavia v najväčšej miestnosti v dome, aby ste z neho mali aj najväčší tepelný úžitok. Murovaný krb vám spolu s drevom v interiéri vyčarí neopakovateľnú atmosféru.
Pozor si treba dávať, na horľavé materiály, tie by mali byť od krbu vzdialené minimálne 80 centimetrov, a nezabudnite ani na nehorľavú podložku pred ohnisko.
Voľne stojaci krb na drevo
Ak chcete moderný krb v obývačke alebo jedálni, voľne stojaci krb je pre vás tou správnou voľbou. Tieto krbové kachle sú jednoduché na montáž aj údržbu. Ich výhodou je prirodzené prúdenie vzduchu. Akumulačný betón udržuje teplo, ktoré sa pomaly uvoľňuje.
Voľne stojaci krb alebo aj keramické kachle môžu byť skutočným umeleckým dielom a skvele doplniť váš interiér. Nájdete ich v modernej ale aj historickej verzii. Sú vyrobené zo žiaruvzdorných materiálov, a teplo vydávajú dlhú dobu aj po dohorení dreva.
Ku komínu sa pripájajú jednoducho pomocou dymovodu, ktorý býva horný ale niekedy aj bočný. Vedeli ste, že dokážu vykúriť až domácnosť o rozlohe 90 m2? Bonusom býva aj samočistiace sklo.
Automatický krb na pelety
Ak chcete malý a šikovný krb bez nejakých väčších úprav v dome, automatický krb na pelety je pre vás ako stvorený. O čo sa jedná? Krbové kachle na pelety sa delia na teplovzdušné a teplovodné. Ich výhodou je, že majú zabudovaný zásobník na pelety, a tak odpadáva povinnosť častého prikladania.
Pri kvalitných automatických kachliach vám zásobník vydrží aj 24 hodín. Čo sú vlastne pelety? Jedná sa o malý zlisovaný kúsok hmoty, najčastejšie valcovitého tvaru. Vyrábajú sa lisovaním drevených pilín a hoblín, ale aj zvyškových materiálov ako je slama, seno a agro odpad. Ako palivo sú skvelé, pretože sa vyznačujú extrémnou hustotou a nízkym obsahom vody.
Tento malý krb si vás získa aj dobrou výhrevnosťou, a samými výhodami. Ďalšou z nich je aj možnosť pripojenia na ústredné kúrenie. Poteší vás aj ich cena, a to, že si viete sami nastaviť teplotu s ovládačom. Sú známe tichou prevádzkou a získajú si svoje miesto v každom interiéri.