You are currently viewing Akú prácu si vybrať

Akú prácu si vybrať

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Práca na doma, práca vo fabrike či rôzne manuálne práce v zahraničí. Pokiaľ človek nemá vyštudovaný veľmi špecifický odbor (napríklad lekár či právnik), uplatniť sa na trhu práce býva niekedy ťažké. Okrem toho, doba je ťažká a všetko dražie každým dňom. Pre niektoré skupiny ľudí je dokonca hľadanie práce ešte sťažené, jedná sa o takzvané znevýhodnené pracovné skupiny – to sú napríklad ľudia po 5O-tke, mamičky tesne po materskej dovolenke či ľudia, ktorí boli dlhšie nezamestnaní. Trh práce je neúprosný a vzdelávať či rekvalifikovať sa treba často, pretože dopyt po pracovných miestach je veľký. Dnes si povieme zopár základných bodov, ako si vybrať tú správnu prácu pre seba. Nejde o to len dobre zarobiť, ale aj o to aby práca prinášala aspoň nejaké potešenie.

Práca z domu

Ešte v minulosti bola práca z domu považovaná za čosi menejcenné , typ práce na ktorý boli odkázaní len tí, ktorí si nevedia zarobiť inak. Počas pandémie kovidu sme zrazu zistili, že pracovať sa dá aj z domu a ide to dokonca plnohodnotne. Samozrejme, nie všetky povolania. Dnes je už práca z domu nielen bežnejšia ale aj žiadanejšia. Čoraz viac zamestnancov si žiada aspoň pár dní do mesiaca prácu z domu, takzvaný homeoffice.

Výhody práce z domu sú mnohé, za všetky spomeňme aspoň časovú flexibilitu a pohodu domáceho prostredia. Nevýhodou môže byť prílišná pohodlnosť, a teda zadeliť si denné ciele a splniť ich. Z práce z domu vedia profitovať hlavne študenti, matky na materskej, dôchodcovia ale aj bežní zamestnanci, ktorí väčšinu času pracujú online. A teda práca z domu môže mať aj manuálny charakter (napríklad kedysi to bolo rôzne skladanie pier či lepenie obálok), ale dnes má viac podobu online (do toho spadá veľmi veľa profesií).

Práca v obchode

Pod prácou v obchode sa nemyslí len dokladanie tovaru, ale aj klasický predaj a iné. V obchode sa dá pracovať na plnohodnotný alebo aj polovičný úväzok. Obchodom sa nemyslia len veľké reťazce, ale v podstate každý obchod – potraviny, trafiky, butiky, športové predajne, obuvi, bižutérie, drogérie, skrátka všetko. Výhodou je, že na prácu v obchode nepotrebujete extra vzdelanie. Každý obchod si svojich zamestnancov zaškolí.

Ďalšou výhodou práce v obchode je aj fakt, že veľké predajne a reťazce hľadajú zamestnancov v podstate stále, a prácu si nájde skutočne každý. Mnohé veľké obchodné reťazce dnes ponúkajú nadštandardné ohodnotenie a mnoho zamestnaneckých výhod. V dynamickom prostredí veľkých reťazcov má navyše človek aj šancu na rýchly postup na kariérnom rebríčku (z dokladača tovaru sa dá postúpiť na kasu, ďalej napríklad na vedúceho zmeny a podobne), stačí sa rýchlo učiť a byť spoľahlivý.

Manuálna práca

Manuálna práca je vhodná najmä pre mladších ľudí, ktorí sa neuplatnili na akademickom prostredí alebo ich neláka dlhé štúdium. Ani manuálnu prácu netreba zatracovať, naopak, v zahraničí sú niektoré pozície veľmi žiadané a človek si vie zarobiť skvelé peniaze. U nás na Slovensku sú tiež niektoré manuálne práce žiadané, a je stále menej mladých ľudí, ktorí ich ovládajú. Predpokladá sa, že do budúcnosti bude po nich väčší dopyt a tiež budú aj dobre finančne ohodnotené.Cez rôzne robotnícke pozície, majstrov vo fabrike až po technické pozície a poľnohospodárske pozície, manuálna práca je niekedy síce náročná, no pre zdravého jedinca nebude problém. Ak však máte časté zdravotné problémy alebo vyšší vek, je treba akúkoľvek manuálnu prácu zvážiť.