You are currently viewing Ako vypočítať skrátený úväzok?

Ako vypočítať skrátený úväzok?

  • Post category:Tips
  • Reading time:4 mins read

Dnešná doba nie je ľahká, a vedia to nielen dôchodcovia, ale aj pracujúci ľudia. Výplaty či dôchodky s postupujúcou infláciou a rastúcimi cenami nestačia, a preto sa čoraz viac ľudí uchyľuje k práci na skrátený úväzok. Takto si môžu dôchodcovia, mamičky na materskej ale aj študenti privyrobiť pekných pár stovák navyše. Či už sa jedná o roznášanie letákov, dokladanie tovaru, brigádovanie v rôznych predajniach a supermarketoch, alebo aj práce, ktoré sa dajú vykonávať z domu. No ide aj o prácu, ktorú človek vykonával predtým, ale nestíha – nevládze (prípadne mu to nedovoľuje zdravotný stav) vykonávať v plnom pracovnom nasadení. No viete aká je u nás na Slovensku legislatíva čo sa týka práce na skrátený úväzok? Koľko hodín mesačne môžete robiť, a aký príjem môžete očakávať? Všetky informácie sa dozviete v tomto článku.

Čo je skrátený úväzok?

Práca na skrátený úväzok je zvyčajne práca na trvalý pracovný pomer, a teda nejedná sa o klasickú jednorazovú brigádu alebo prácu na dohodu (na presne určený, zvyčajne krátky čas). Skrátený úväzok má totiž viaceré zamestnanecké a sociálne výhody, ktoré pri práci na dohodu nie sú. Novinkou v zákonníku práce je napríklad aj zavedenie odvodov z dohôd, a týka sa to napríklad aj čoraz populárnejších online prác na sociálnych sieťach. Kto teda môže pracovať na skrátený úväzok? V podstate každý, kto vyhovuje kritériám na danú prácu, a s kým je zamestnávateľ ochotný uzavrieť zmluvu na skrátený pracovný pomer (prípadne ho zmeniť z klasického pracovného pomeru na skrátený).

Podľa zákonníka sa zamestnávateľ môže dohodnúť na kratšom pracovnom čase (aj u nás sa už udomácnil výraz part – time), pričom presný pracovný čas je na dohodne so medzi zamestnávateľom a zamestnancom (zvyčajne to však býva polovica z klasického pracovného pomeru, a teda 20 hodín týždenne). Legislatíve je tiež ukotvené, že zamestnanec ani v skrátenom úväzku nesmie byť nijako znevýhodnený, ale naopak ani zvýhodňovaný. U nás na Slovensku je práca na skrátený úväzok pomerne novinkou, a pracujú takto len 4% všetkých zamestnancov. Väčšinou sa jedná o ženy na materskej dovolenke.

Ako ho vypočítať?

Povedzme teda, že ste sa zo zamestnávateľom dohodli o práci na skrátený úväzok. Stále máte všetky výhody, ako keď ste boli klasicky zamestnaný, v podstate len s menej odpracovanými hodinami a menším platom. To znamená, že na vás zamestnávateľ prispieva aj do sociálneho systému a platí poistenie. Taktiež máte nárok aj na dovolenku, stravovanie a náhrady mzdy pri prekážkach v práci.

A teraz prichádza najdôležitejšia otázka. Ako si vypočítať plat pri skrátenom úväzku? Zamestnancovi sa musí uhrádzať mzda, ktorá je pomernou čiastkou riadnej mesačnej mzdy, a teda počíta sa buď na hodinu (častejší prípad) alebo z minimálnej mzdy (ak ste predtým mali minimálnu mzdu aj na plný úväzok. V roku 2023 je minimálna mzda na Slovensku 700 eur). Na príklade si uvedieme – ak bola vaša výplata pri plnom úväzku 1 200 eur netto, pri polovičnom to bude presne 600 eur. Podobne sa počíta mzda aj pri ¾ úväzku, táto by teda bola 900 eur. Navyše, pri práci na skrátený úväzok nie je nikde napísané, že nemôžete vykonávať takéto práce aj dve.