Postav dom, zasaď strom. Táto povedačka u nás platí stále. Každý túži mať vlastné hniezdo, kde bude žiť spolu s rodinou. Postaviť dom však nie je lacný špás, a preto si mnoho ľudí radšej kúpi byt, alebo žije v prenajatom. Ide to však aj lacnejšie, najmä ak si veľa vecí viete urobiť svojpomocne. Dnes sa pozrieme na taký malý návod, ako prebieha výstavba rodinných domov.
Ako postupovať pri stavbe domu?
1. Predpokladajme, že už máte kúpený pozemok. Ten je úplným základom, bez neho sa ďalej nepohnete. Pri kúpe pozemku si dajte pozor na nevysporiadané vlastnícke vzťahy, prebiehajúce dedičské konania, či prejazdy susedov cez váš pozemok. To všetko si ešte pred kúpou overte na katastri. V listoch vlastníctva nájdete všetkých majiteľov, ťarchy, záložné práva a prebiehajúce konania.
2. Ďalej si musíte zistiť, či sú k vášmu pozemku privedené inžinierske siete (systém nadzemných aj podzemných vedení plynu, vody, elektriny, kanalizácie, telekomunikačných sietí, ale aj príjazdových ciest). Je dobré si to zistiť ešte pred kúpou pozemku. Ak nie, musíte požiadať projektanta o návrh, a následne podať žiadosť o ich vyhotovenie príslušnému správcovi inžinierskych sietí. Počítajte s tým, že to predĺži váš projekt.
3. Potom budete potrebovať územné a stavebné rozhodnutie. Je to povolenie, aby ste si mohli postaviť dom na danom pozemku. Pri výstavbe rodinných domov sa vydáva pri jednom konaní. Najjednoduchšie pre vás bude zveriť toto do rúk ľudom, ktorí sa vybavovaniu týchto povolení venujú. Ak však chcete ušetriť financie, môžete sa do vybavovačiek pustiť aj sami. Treba navštíviť miestny úrad, získať povolenie obce, vyjadrenie pamiatkového úradu a aj vyjadrenie správcov inžinierskych sietí. Tieto vybavovačky sú časovo veľmi náročné, pretože každá inštitúcia má 30 dní na vyjadrenie. V prípade negatívneho vyjadrenia je potrebné daný projekt prepracovať a všetko začať odznova.
4. Keď už máte zhromaždené pozitívne vyjadrenia od všetkých inštitúcií, je potrebné požiadať stavebný úrad o stavebné povolenie. Ale pozor! Toto povolenie nadobúda právoplatnosť až po uplynutí odvolacej lehoty. Je to preto, ak by mali majitelia okolitých nehnuteľností nejaké námietky. Tento proces môžete urýchliť písomným súhlasom dotknutých vlastníkov okolitých pozemkov, že nemajú k stavbe výhrady a vzdávajú sa odvolacej lehoty. Až po tomto sa môžete pustiť do samotnej výstavby. Náročné však?
5. Samotný architektonický návrh stavby. Ten vlastne potrebujete už od úplného začiatku pri vybavovaní povolení. Pred výstavbou by ste mali mať v rukách projekt od architekta, kde budú detailne vyznačené základy, steny, jednotlivé materiály, skrátka všetko. K dispozícii budete mať aj 3D digitálny model vášho budúceho domu. Týchto postupov sa musíte striktne držať a prípadné nezrovnalosti konzultovať s architektom. Ten by mal prísť počas procesu výstavby aj na kontrolu.
6. Nákup materiálu a najatie stavebnej firmy. Ak aj ste manuálne zruční, celý dom si sám jednoducho nepostavíte. Iste, dosť financií môžete ušetriť ak do práce zapojíte aj rodinu či priateľov, odborné práce ako vykopanie základov, či elektrikárske práce pri dokončovaní, to všetko patrí do rúk profesionálom. Niekedy sa naozaj neoplatí šetriť, hlavne aj je tam riziko, že by ste urobili niečo nesprávne a následné opravy by vás potom vyšli ešte viac. Nehovoriac o tom, že v hre je vaše zdravie a bezpečnosť.
Ak máte dostatok financií, najjednoduchšie je, dať si postaviť dom na kľúč, pričom vy nemusíte robiť nič. Už po pár mesiacov sa nasťahujete do hotového.
Typy a rozmery domu
Existuje niekoľko typov domov, a to aký presne chcete postaviť si musíte s architektom ujasniť úplne na začiatku. Existujú domy rodinné, viacgeneračné, vilové, vidiecke, moderné, ekologické… Tieto kategórie platia aj spolu. Napríklad aj vidiecky dom môže byť ekologický a podobne.
Okrem typu si musíte zvoliť aj pôdorys, ten býva obdĺžnikový alebo štvorcový. Na svete existujú aj rôzne extravagantné projekty domov, s nepravidelnými pôdorysmi, no teraz berme do úvahy len tie klasické. Rozmery domov sa určujú podľa izieb, a poschodí. Medzi izby sa ráta spálňa, obývačka, detská izba a ďalšie izby na rôzne využitie (napríklad domáce fitnescentrum či domáca kancelária). Do izieb sa NERÁTA kuchyňa (tá sa označuje ako +1, čiže dvojizbový dom bude označený ako 2+1, pričom môže byť spojená s jedálňou alebo obývačkou), garáž, chodba, WC, kúpeľňa, sklad či menšie priestory napríklad špajza.
Malý jednoizbový dom (1+1) sa naozaj neoplatí stavať, preto sa pri domoch začína s označením 2+1 ( dve izby plus kuchyňa). Je v podstate na vás, pre koľko izieb sa rozhodnete (záleží to aj od vašich financií). Napríklad pre štvorčlennú rodinu sa odporúča dom s rozmermi minimálne 3+1. Ak chcete mať viac ako 4 izby, vtedy je potrebné riešiť ďalšie poschodie domu. Pri klasických projektoch to býva tak, že denná zóna (obývačka, kuchyňa, prípadne hosťovská izba alebo terasa) býva na spodnom poschodí, a osobná zóna (spálne, detské izby a kúpeľne) bývajú na vrchnom poschodí.
Koľko trvá stavba domu?
Výstavba rodinných domov je záležitosť niekoľkých mesiacov, pre niekoho možno aj rokov ak rátame celý projekt úplne od začiatku. V skratke sa dá povedať, že čím menší dom, tým rýchlejšie to ide. Ak rátame len samotný proces stavby, tak dom na kľúč môžete mať hotový už do dvoch mesiacov. Ak si stavbu domu riešite svojpomocne so stavebnou firmou, trvať vám to môže až do roka, zase záleží od veľkosti domu.Stavebné práce je dobré začať skoro na jar, aby ste do zimy mali vytvorenú hrubú stavbu. Netreba zabúdať na to, že aj vonkajšie vplyvy a výkyvy počasia vedia proces poriadne predĺžiť.