You are currently viewing Ako postupovať po zranení členka

Ako postupovať po zranení členka

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

Rôzne menšie či väčšie zranenia členkov sa dejú denne mnohým ľuďom. Môžu za to nesprávne návyky pri chôdzi, deformity nohy (ako napríklad ploché chodidlá), nevhodná obuv alebo zranenie pri športe. Podrobne si rozoberieme, čo treba robiť pri takomto zranení. Základom je spevnenie členku. Ak bolesť neustúpi do 48 hodín, je potrebná neodkladná návšteva lekára.

Vytknutý členok – prvá pomoc

Vytknutý členok – prvá pomoc

Stačí jediná sekunda, a môžeme si vytknúť členok. Vytknutie členka vlastne znamená natiahnutie alebo natrhnutie členkových väzov. Najčastejšie sa tak deje pri športe (napríklad pri behu po nerovnom teréne), alebo pri chôdzi na príliš vysokých opätkoch (ženy vedia, že chôdza v opätkoch na dlažbe napríklad v historických častiach mesta je doslova pohroma).

Vytknutý členok sa prejaví ostrou bolesťou a následne aj opuchom. Čo treba robiť? V prvom rade čo najmenej zaťažovať postihnuté chodidlo, vyložiť si nohu a priložiť ľadový obklad.  Následne prichádza na rad masť na vyvrtnutý členok (chladivý gél s účinnými látkami dostanete v každej lekárni) a spevnenie členku bandážou (takisto dostanete kúpiť v lekárni, oplatí sa mať jednu preventívne doma).

Rehabilitačné cviky na členok

Ak už raz máte problémy s členkom, je dobré nechať si podariť aj nejaké rehabilitačné cviky. Po zranení býva ťažké vrátiť sa späť k športu, a preto by mala najskôr prebehnúť rehabilitácia.

Cviky na členky pozostávajú z rôznych techník navrátenia členku jeho 100% mobilitu. Tieto cviky sú napríklad dvíhanie sa na špičky spolu, ale aj striedavo s jednou nohou. Ďalej je to chôdza na pätách (znie to je jednoducho, ale v skutočnosti je to oveľa ťažšie), alebo striedavá chôdza päta –špička. Okrem toho aj stoj na balančnej podložke môže výrazne pomôcť (ak doma takú nemáte, postačí vám aj nejaký mäkký predmet, napríklad zrolovaný starý uterák).

Sťahovačka na členok

Ako zafixovať členok

Ak si raz už členok zraníte, iste si kladiete otázku, ako ho zafixovať a spevniť? Existujú niektoré zdravotnícke pomôcky, ktoré vám spravia službu aj bez návštevy lekára.

Tejpovanie členka

Zrejme ste už počuli o tejpovacích páskach. Tejpy sú silné náplasťové pásky, ktoré pomáhajú odbúravať bolesť vo svaloch a kĺboch. Sú extrémne pevné a používajú sa pozdĺžne aj priečne, a jednoducho ich nalepíte. Sú vodeodolné, a odlepíte ich ľahko po pár dňoch používania. Tejp na členok vám pomôže stabilizovať kĺb, zlepšiť pohyblivosť a zmenšiť opuch a bolesť. Pri tejto technike je potrebné aj tejpovanie priehlavku a spodku chodidla, len tak sa zaručí stabilizácia členka.

Sťahovačka na členok

Sťahovačka alebo bandáž je tesná bandáž z úpletového materiálu, ktorá sa môže používať aj počas športovania, ako prevencia zranení. Môžete si ju kúpiť v lekárni za pár eur.

Ortéza

Ortéza je vec, ktorú vám odporučí lekár. Tieto ortézy sú extrémne pevné a skvele fixujú členok, vyrobené z pevných a elastických vlákien. Ortéza na zlomený členok je niečo, čo vám lekár aj predpíše, pretože bez nej sa vám členok nezotaví.

Ortéza slúži ako kvalitná bandáž, a členok ukotví z každej strany. Mali by ste ju nosiť podľa odporúčania lekára, to znamená čo najdlhšie.

Kedy začať zaťažovať vyvrtnutý členok

Kedy začať zaťažovať vyvrtnutý členok

Pamätajte si, 100% zotavenie môže nastať až po dôkladnej rehabilitácii. Každý prípad je individuálny, a lekár vám odporučí kedy pomaly začať chodiť. Natiahnuté väzy sa pri správnej liečbe vrátia do normy už za tri dni. Pri natrhnutí to už bude niekoľko týždňov. Po vyvrtnutí členka ho môžete začať pomaly zaťažovať od jedného mesiaca, no pri zlomenine to bude mesiacov viac, a kým sa plne dostanete do formy, často prejde aj celý rok