You are currently viewing Koľko stojí stavba domu
Koľko stojí stavba domu

Koľko stojí stavba domu

  • Post category:Tips
  • Reading time:7 mins read

Postaviť si dom nie je lacná záležitosť. Financie sa začínajú počítať už od prvého náčrtu projektu. Od snu k vysnívanému domu vedie dlhá cesta, na ktorú by ste sa mali finančne pripraviť. Je lepšie byť pripravený, a radšej počítať s výdavkami navyše, ako potom zháňať narýchlo chýbajúce peniaze. Viete koľko tak približne stojí stavba domu? To, ako si vypočítať náklady na stavbu domu, a mnohé iné veci sa dozviete v článku.

Náklady na stavbu domu

Pri stavbe domu jednoducho musíte počítať s faktom, že aj keď ste zručný a veľa vecí si viete spraviť sám, úplne sám bez profesionálnej pomoci si dom skrátka nepostavíte. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, koľko stojí postaviť dom. Predstavme si, že sa jedná o stredne veľký dom do 100 m2.

Ten sa pri dobrom plánovaní môže pohybovať niekde medzi 30.000 až 100.000 eurami. Prečo až taký rozdiel? Cena domu sa počíta za m2, a ten sa líši aj od kraja, a od mnohých iných faktorov. Ktoré sú to?

Cena materiálov. Materiály na stavbu domu môžu byť drahšie aj lacnejšie. Môžu sa pohybovať v stovkách až tisíckach eur. Medzi materiál sa ráta všetko, cez tehly, betón, nástroje, fúriky,až po káble, skrátka všetko čo sa pri stavbe domu použije. Nie je úplne dobré brať všetko len to najlacnejšie, pri základoch a konštrukcii domu by sa mali použiť kvalitné a certifikované materiály.

Dom na kľúč vás môže vyjsť rovnako, ako keby ste si ho stavali svojpomocne. Ak sa vyhýbate projektu na kľúč, lebo si myslíte, že by vás vyšiel extrémne draho, prekvapivo sa mýlite. Na trhu je veľa firiem, ktoré vám spravia dobrý projekt, a hlavne dom postavia rýchlo. Ak si ho staviate sami, predsa len budete potrebovať nakúpiť náradie, materiály, najať stavbárov na určité práce, a to vás v konečnom dôsledku môže vyjsť ešte viac. A to nehovoríme o časovej náročnosti.

Aj strecha ovplyvní cenu domu. Chcete plochú strechu? Alebo podkrovie? Toto všetko môže cenu domu poriadne navýšiť. Plochá strecha je vždy drahšia ako tá klasická.

Prístavba domu? Pripravte si financie aj na toto. Keď už staviate dom, mali by ste myslieť aj na garáž, a to hneď na začiatku projektu.

Pasívny či ekologický dom? Lacné to nebude. Určite viete, že tieto špeciálne typy domov sú momentálne veľmi populárne, a v dlhodobom časovom horizonte vám ušetria aj stovky eur na energiách, no pri ich výstavbe sa jedná o vyššie položky, ako pri klasických domoch.

Aj stavbárov a majstrov musíte zaplatiť. Toto môže byť druhá najvyššia položka na vašom zozname financií. Kvalitní majstri niečo stoja.

Dobre vedieť:

Pred tým, ako začnete stavať akýkoľvek dom, a je jedno či to chcete zvládnuť sami, alebo všetko prenecháte na stavebnú firmu, je vhodné vypočítať si presnú sumu, ktorú by ste mali mať k dispozícii. Poslúži vám na to kalkulačka na výpočet ceny domu. Nájdete ju na internete, alebo vám cenu vypočíta priamo firma, ktorej zveríte svoj projekt do rúk. Takto zistíte reálnu sumu. No nezabudnite, vždy je lepšie mať aj nejaké extra financie v zálohe (asi 10% – 20%  z celkovej ceny domu), ak by sa vyskytli nejaké neočakávané výdavky.

Stavba domu

Rýchla stavba domu

Ak to predsa len chcete zvládnuť sami, a nechcete aby vám stavba vysneného domu trvala niekoľko rokov, držte sa týchto bodov.

1.      Stanovte si rozpočet –  či už si beriete úver z banky, alebo použijete úspory, stanovte si maximálny rozpočet, ktorý môžete použiť, a podľa toho plánujte.

2.      Na „papierovačky“ si vyhraďte dostatok času – od kúpy pozemku, cez stavebné povolenie, získanie inžinierskych sietí až po samotný prvý výkop vedie dlhá cesta. Vedzte, že vybavovačky vám môžu zabrať aj pár mesiacov, preto ich začnite riešiť v dostatočnom časovom predstihu.

3.      Samotné začatie výstavby plánujte hneď na začiatok jari – ak sa vám dovtedy podarilo vybaviť všetky potrebné povolenia, počkajte do prvých jarných dní, no nečakajte pridlho. Od jari do jesene môžete postaviť celú konštrukciu a fasádu domu, no a v zime sa môžete sústrediť už len na dokončovacie práce. Ak by ste to nestihli, a „holá“ stavba vám bude v zime stáť niekoľko mesiacov, môžu ju poškodiť vplyvy počasia.

4.      Pred samotným prvým výkopom si zaobstarajte všetok materiál a potrebné náradie. Neustále odbiehanie na nákupy vašu stavu len zbytočne spomalí. Zlaté pravidlo znie : spíšte si podrobný zoznam.

5.      Ešte pred výstavbou si dohodnite firmu na výkopové a špecifické práce. Ak chcete využiť aj pomoc rodiny a priateľov, informujte ich o tom v dostatočnom predstihu. Úplne sám dom nikdy nepostavíte, preto je dobré mať naplánovanú každú časť výstavby vopred (základy, vodoinštalácie, elektroinštalácie a podobne).

Ak aj máte všetko podrobne rozplánované, je dobre mať v zálohe aj plán B (ak by vám niekto odriekol pomoc a podobne). V tomto prípade vám už nič nebráni vo výstavbe vášho vysneného domu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Fasáda domu , Aké okná na dom alebo Ako stavať dom