You are currently viewing Koľko stojí lakovanie auta?

Koľko stojí lakovanie auta?

  • Post category:Tips
  • Reading time:13 mins read

Kedy treba dať vlastne lak na aute vynoviť? To uvidíte aj sami, podľa škrabancov. V podstate existujú dva prípady, kedy sa dáva karoséria auta prelakovať. Buď si dáte auto prelakovať z estetických dôvodov, to znamená že starý odtieň sa vám už zunoval.

Po druhé, lakovanie je nutné, pretože je vidieť olúpaný lak na aute. Možno že chcete auto predať alebo vám vadia škrabance , ktoré sa za tie roky na kapote nazbierali.

Zrejme sa pýtate, musím si dať prelakovať celé auto? Nie, nemusíte. Niekedy si majitelia dávajú prelakovať len kapotu, niekedy len strechu a výnimočne aj celé auto.

Koľko stojí lakovanie auta

Komaxitovanie

Čo to je? Jedná sa o takzvané práškové lakovanie. Pri práci sa používa komaxitová farba. V súčasnosti sa jedná o najmodernejšiu a najhospodárnejšiu techniku. Okrem toho je to aj najšetrnejšia technika k životnému prostrediu. Vedeli ste, že táto farba sa dá využiť aj v stavebníctve?

Princípom tohto práškového lakovania je nanesenie práškovej farby na povrch žiadaného materiálu, a následné „vypálenie“ vo vytvrdzovacej peci, alebo sa farba nanáša elektrostaticky, čo zaručí jej priľnutie.

Táto metóda má mnoho výhod, vytvára sa pri nej minimum odpadového materiálu, čo je dobré pre životné prostredie. Komaxitovanie sa dá zaradiť medzi ekologické metódy, a okrem toho je táto procedúra aj veľmi trvácna a odolná. Zaručí stálofarebnosť vašej karosérie. A čo cena? Tá sa pohybuje v priemere okolo 10 eur za meter štvorcový, ale samozrejme záleží od kraja, použitej farby a podobne. Konkrétnu cenu vám na mieru vypočíta autosalón.  

Gitovanie auta

Gitovanie je vlastne tmelenie autolaku alebo dielov karosérie. Používa sa pri tom špeciálny tmel alebo glazúra. Gitovanie si viete spraviť aj doma svojpomocne, ak máte nejaké skúsenosti so starostlivosťou o auto. Kľúčom k úspechu je výber správneho materiálu, s čím vám poradia v predajni. Riaďte sa heslom, menej je viac!

V salóne však máte zaručenú kvalitu materiálov, a profesionálny prístup. Hlavne ak je tých škrabancov na laku viac. Pri prílišnom brúsení hrozí poškodenie spodnej glazúry a to určite nechcete. Gitovanie má svoj presný postup a začína čistením a zbrúsením starého laku. Cena za túto službu je rôzna a záleží hlavne od stupňa poškodenia. Ceny sa začínajú niekde na 60 eurách, podľa veľkosti opravovanej plochy.  

Lakovanie dielov auta

Niekedy sa stáva, že máte lak na karosérii v poriadku, ale niektoré diely auta „zdobia“ nevzhľadné škrabance a šmuhy. Nie je inej cesty ako ich prelakovať. Oprava laku po kamienkoch nie je síce náročná, ale ako sme si už povedali, viete si ich prelakovať aj svojpomocne, ale najlepšie je vždy ísť na istotu a zveriť auto do rúk odborníkov.

Prelakovať si môžete nechať všetky diely naraz, alebo aj samostatne, to je už na vás. Pri prelakovaní sa najskôr musí odstrániť starý lak, zbrúsiť a potom prichádza na rad nanášanie nového laku a glazúry. Vo finále by mal lak pôsobiť prirodzene, a v požadovanom odtieni.

Lakovanie dielov auta

Lakovanie diskov – cena

Ceny sa samozrejme rôznia od typu diskov, ale napríklad za sadu 4 kusov plechových diskov sa cena pohybuje okolo 60 eur, a pri hliníkových je to okolo 200 eur. Záleží, aj či chcete aby  bol použitý klasický, alebo prémiový lak.

Lakovanie nárazníkov – cena

Pri nárazníkoch je to veľmi podobné a nedá sa určiť jedna univerzálna cena.  Cena sa môže pohybovať okolo 100 eur za diel.

Lakovanie kapoty – cena

Pri kapote býva cena asi najrôznejšia. V hre je veľkosť auta, model, miera poškodenia a mnoho iných detailov, ktoré vám určia výslednú cenu. Platí priama úmera, že čím drahší, tým kvalitnejší lak.

Kapota sa začína niekde na cene 200 eur a strecha okolo 120 eur. 

Lakovanie kapoty auta

FAQ: NAJČASTEJŠIE OTAZKY

Kedy sa dáva karoséria auta prelakovať z estetických dôvodov?

Karoséria auta sa dá prelakovať z estetických dôvodov, keď vám starý odtieň laku už prekáža.

Kedy je nutné lakovanie auta?

Lakovanie auta je nutné, keď je vidieť olúpaný lak alebo keď vám vadí škrabance, ktoré sa nazbierali na karosérii.

Musím si dať prelakovať celé auto?

Nie, nemusíte. Niektorí majitelia si dávajú prelakovať len kapotu, strechu alebo výnimočne aj celé auto.

Čo je komaxitovanie?

Komaxitovanie je práškové lakovanie, pri ktorom sa používa komaxitová farba. Je to moderná, hospodárna a ekologicky šetrná technika.

Aká je cena komaxitovania auta?

Cena komaxitovania auta sa pohybuje v priemere okolo 10 eur za meter štvorcový, ale záleží od rôznych faktorov.

Čo je gitovanie auta?

Gitovanie auta je tmelenie autolaku alebo dielov karosérie. Používa sa špeciálny tmel alebo glazúra.

Je možné si spraviť gitovanie auta doma?

Áno, je možné si spraviť gitovanie auta doma, ak máte skúsenosti so starostlivosťou o auto, ale v salóne máte zaručenú kvalitu materiálov a profesionálny prístup.

Aká je cena gitovania auta?

Cena gitovania auta závisí od stupňa poškodenia, ale začína sa niekde na 60 eurách podľa veľkosti opravovanej plochy.

Je možné prelakovať len určité diely auta?

Áno, niekedy sa len určité diely auta, ktoré majú nevzhľadné škrabance a šmuhy, prelakujú.

Aké sú ceny prelakovania rôznych častí auta?

Ceny prelakovania sa líšia podľa typu dielu, veľkosti auta, modelu, množstva poškodenia a iných detailov. Napríklad cena prelakovania kapoty sa začína niekde na 200 eur, strechy okolo 120 eur.

Záver:

Lakovanie auta je potrebné zvážiť, keď sa vám odtieň laku už prenáša a nepáči sa vám, alebo keď sú viditeľné škrabance a olúpaný lak. Existujú rôzne možnosti prelakovania, vrátane komaxitovania, ktoré je modernou, ekologicky šetrnou a trvácnou metódou. Cena prelakovania závisí od rôznych faktorov, ako je veľkosť auta, poškodenie a použitý materiál.

Gitovanie auta je ďalšou možnosťou, pri ktorej sa používa špeciálny tmel alebo glazúra na opravu nevzhľadných škrabancov. Je možné si gitovanie spraviť aj doma, ale profesionálny prístup a kvalita materiálov sú zaručené v autosalone. Lakovanie dielov auta, ako sú diskové brzdy, nárazníky alebo kapota, je tiež bežnou praxou. Ceny prelakovania jednotlivých dielov sa líšia a závisia od ich typu, veľkosti auta, modelu a mnohých ďalších faktorov.

Dôležité je vybrať si spoľahlivý autoservis, ktorý vám poskytne kvalitné lakovanie s ohľadom na vaše požiadavky. V konečnom dôsledku by mal nový lak na aute pôsobiť prirodzene a v požadovanom odtieni. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu prelakovania, dôležité je mať na pamäti, že správna starostlivosť o lak a karosériu vám pomôže udržať vaše auto v dobrom stave a predĺži jeho životnosť.