You are currently viewing Hrady – východné Slovensko

Hrady – východné Slovensko

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Naše malé Slovensko je plné rôznych prírodných a historických krás. Medzi tie historické patria práve hrady.  Na takú mini krajinu máme neskutočne veľké bohatstvo zachované práve v hradoch a kaštieľoch. Každý jeden ukrýva nejakú legendu, ktorú stojí za to objaviť. V dnešnom článku sa prenesieme až na východné Slovensko, jeden z najmalebnejších krajov známy svojím nezameniteľným kultúrnym koloritom. Vydajte sa spolu s nami na cestu za tajomstvami hradov na východnom Slovensku.

Spišský hrad

Spišský región patrí do jedného z najväčších regiónov ukrytých na východe. Je to severo – východná oblasť v blízkosti poľských hraníc, do ktorej zasahujú Vysoké Tatry a Slovenské Rudohorie. Nájdete tu veľa lesných oblastí, mnoho malebných dediniek a takých pamiatok ako napríklad aj Spišský hrad. Medzi tie väčšie mestá v kraji patrí Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Levoča, Kežmarok či Poprad.

Samotný Spišský hrad je najväčšia zrúcanina hradu na východnom Slovensku, a je skutočnou dominantou regiónu Šariša a veľmi obľúbenou pamiatkou. Vypína sa nad mestom Spišské Podhradie, je našou národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísaný aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho vznik sa traduje až do 11.storočia, avšak už v 5.storočí tento kraj obývali prví Slovania. Výstavba hradu od 11.storočia pokračovala až do 13.storočia, kedy si kraj zažil nájazdy pustošivých mongolských kmeňov, a tak ochrana v podobe hradu bola viac než potrebná. Majiteľmi hradu počas dlhých storočí bola šľachta v podobe rodiny Jiskrovcov, Zápoľských, Turzovco aj Čákiovcov. Dnes je zrúcanina hradu celoročne otvorená pre verejnosť.

Hrad Ľubovňa

Alebo aj Ľubovniansky hrad, nachádza sa na severe Slovenska, tesne pri poľských hraniciach. Týči sa nad mestom Stará Ľubovňa, je zachovalý a prístupný pre verejnosť. Tento hrad sa začal budovať o čosi neskôr, na začiatku 14.storočia, kedy mal jednu jedinú – ochrannú funkciu, pričom strážil obchodné cesty z a do Poľska. Vybudovať ho dal pravdepodobne poľské knieža Boleslav, no podľa legendy miestnych obyvateľov, za jeho vznikom stojí Slovák – šľachtic Ľubovenský. Ako to presne bolo sa dnes už asi nedozvieme.

V 15.storočí sa hrad dostal pod správu poľskej župy, pričom tu boli uschované aj poľské korunovačné klenoty. Až v 18.storočí sa hrad Ľubovňa vrátil Uhorsku, no v roku 1883 ho mesto znovu odpredalo poľskému grófovi Zamoyskemu, pričom až v roku 1945 sa vrátil naspäť štátu. Na hrade sa toho zachovalo pomerne veľa, medzi inými aj kaplnka či mučiareň. Nachádza sa tu historická expozícia, a priamo pod hradom aj skanzen.

Kaštieľ Markušovce

Nachádza sa v oblasti južného Spiša, v katastri obce Markušovce. Tento kaštieľ je jednou z najzachovalejších stavieb v tomto kraji. V 17.sotoročí ho dal vystavať istý František Mariássy v renesančnom slohu. V 18.storočí si kaštieľ prešiel aj barokovou prestavbou, a to na podnet vtedajšieho majiteľa Wolfganga – Farkaša Mariássyho. V 50.rokoch 20.storočia sa kaštieľ dostal do správy štátu a bol upravený pre potreby múzea. Hlavnú expozíciu tvorí historický nábytok, exponáty pochádzajú zo 17.storočia až po súčasnosť. Okrem toho, v kaštieli sa nachádzajú aj vzácne obrazy od slovenských a zahraničných autorov.

Okrem toho, v areáli kaštieľa Markušovce sa nachádza aj letohrádok Dardanely, ktorý dal v 18.storočí pristaviť uhorský šľachtic. Kaštieľ a jeho okolie je veľmi pekné a určite stojí za návštevu. Obľúbené sú aj nočné prehliadky a kultúrne predstavenia vážnej hudby. Okrem kaštieľa vás iste očarí aj priľahlá francúzska záhrada.