Viete, čo je to gabion? Určite ste ho už niekde videli, a v podstate sa jedná o masívny drôtokamenný prvok, ktorý slúži buď ako klasický plot, alebo ochranný prvok pri stabilizácii brehov upravovaných vodných tokov, pri stabilizácii mostov ale aj ako dekoračný prvok v záhradnej architektúre. Zjednodušene sa dá povedať, že je to akýsi box vytvorený zo silného drôtu, ktorý je naplnený štrkom alebo kameňmi. Je nielen estetickým prvkom, ale aj funkčnou zábranou, napríklad tam, kde je dom a záhrada vystavaná do kopca. V minulosti až doteraz sa používa tiež v civilnom inžinierstve, pri potopách, vojenských operáciách a podobne. Dnes sa pozrieme na to, ako si takýto plot realizovať svojpomocne.
Čo k nemu potrebujeme?
Povedzme, že by ste si chceli postaviť gabionový plot na svojej záhrade, ktorá je postavená na svahu. Takýto plot (ak je správne upevnený) vám ju ochráni pred potenciálnymi zosuvmi pôdy počas dažďov, a okrem toho bude aj skvele vyzerať. Gabionový plot sa hodí takmer do každej záhrady, do úžitkovej aj okrasnej.
Čo všetko budete teda potrebovať? Gabionovové drôtené konštrukcie (tie si kúpite už pripravené v záhradných centrách), ťahadlá (špony a špirály – tiež sa opýtajte v záhradnom centre), výplňový materiál (kamene by samozrejme mali byť väčšie ako oká siete). Kamene na gabionový plot tiež dostanete v záhradnom či stavebnom centre, no osloviť môžete aj lokálnych dodávateľov, či navoziť si kamene sami ak máte takú možnosť. Okrem toho budete ešte potrebovať aj štrk či betón na vyrovnanie vyhĺbených podkladových plôch.
Aký kameň použiť?
Ako sme si už povedali, kamene by mali byť dostatočne veľké aby sa nevysypávali či nevyplavovali zo siete. Najdôveryhodnejšie je kúpiť si ich priamo z lomov, ktoré sa na predaj kameňov do gabiónov špecializujú. Okrem toho aj ušetríte. Za tonu kameňa z lomu dáte okolo 15 eur (záleží od regiónu), pričom si ho môžete nechať aj doviezť (za poplatok). Medzi najčastejšie kamene používané do gabiónov patrí dolomit, ktorý tvorí väčšie nepravidelné kamene a má sivú farbu.
Ďalší kameň je čadič, ktorý je síce podobný dolomitu, no má nepravidelnejšie tvary a rôzne farby. Vystačí vám do úžitkovej záhrady. Ak chcete niečo do okrasnej záhrady, môžete sa spoľahnúť na svetlý travertín, ktorý má peknú pieskovú farbu. Do moderných záhrad sa zase hodí elegantný tmavý travertín. Ak mate radi pravidelné tvary a rôzne farby , andezit je ten pravý pre vás, pretože vytvára malé pestrofarebné tehličky. Žulové kocky sú zase kameňom, ktoré sa hodia kdekoľvek a skvele spĺňajú aj ochrannú funkciu . Žula sa tiež dodáva aj v podobe okruhliakov, ktoré vyzerajú veľmi reprezentatívne a hodia sa aj do okresných častí domu. Kamenná kôra je zas tmavšia a jej menšie kúsky pripomínajú klasickú drevenú kôru. Kremenec je tiež kameň rôznych tvarov v tlmených farbách, no a dunajský štrk je síce trochu drahší, no tieto menšie okruhliaky sa hodia do všetkých vidieckych záhrad.
Ako dostať kameň do klietok?
Predtým ako kúpite gabionovú sieť, mali by ste mať vybratý kameň a zohľadniť to pri kúpe drôtenej siete (existujú totiž rôzne hrúbky siete). Stretnete sa s dvomi spôsobmi plnenia – sypanie a ukladanie. V oboch prípadoch sa sieťka na vrchu otvorí a kamene sa vsypú (spravidla pri okruhliakoch a kameňoch nepravidelných tvarov), no a pri druhom spôsobe sa kamene ukladajú (všetky kamene pravidelných tvarov), čo však trvá podstatne dlhšie. Zvyšný kameň potom môžete vysypať ako okrasný prvok napríklad okolo chodníka.