Pleseň. Slovo, ktoré nechce počuť žiadny majiteľ bytu či domu. Mať doma pleseň je nočnou morou pre všetkých, ktorí chcú bývať zdravo. Plesne na stenách (aj tie takmer neviditeľné) môžu spôsobovať alergie, ťažkosti s dýchaním a zhoršovať chronické ochorenia. Obzvlášť nebezpečné sú pre deti, starších ľudí a ľudí s oslabenou imunitou. Zbaviť sa plesní je beh na dlhé trate. Lepšie ako sa ich zbaviť je im predchádzať. V tomto článku sa dozviete nielen to, ako im predchádzať ale aj to, ako sa ich zbaviť ak ich už doma máte.
Náter proti plesni na stenu
Najistejšou zbraňou proti plesniam na stene je špeciálny náter. Túto farbu na stenu si môžete kúpiť v akejkoľvek predajni alebo objednať cez internet. Samozrejme, protiplesňový náter je lepšie riešiť ako prevenciu, nie keď už máte napadnutú celú stenu. Dá sa však použiť aj v prípade, ak už plesne na stene máte. Stenu však treba najskôr oškrabať, odstrániť z nej plesne, ošetriť protiplesňovým prípravkom a až potom natrieť farbou. Ale pozor! Plesne by sa mali odstraňovať na mokro, a mali by ste si pri tom chrániť dýchacie cesty.
Nemusíte sa obávať, náter proti plesni na stenu je ekologický, vode a oteru odolný s dobrou krycou schopnosťou, prevažne v bielej farbe. Obsahuje účinné biocídne prípravky (napríklad na báze striebra), ktoré zabraňujú tvorbe nových plesní a zároveň dovolia stene dýchať. Ani po ošetrení steny náterom nezabudnite v miestnosti pravidelne vetrať.
Najlepší prostriedok na plesne
Ak sa vám stane, že sa vám niekde v kúte miestnosti objaví pleseň, je najvyšší čas to začať riešiť. Zbaviť sa plesní nie je jednoduché, no nie nemožné. V prvom rade je dôležité odstrániť plesne až do zárodkov. To znamená oškriabať vrchnú aj spodnú časť farby. Stenu treba nechať poriadne vyschnúť, to znamená aj často vetrať. Po preschnutí by ste mali stenu nastriekať protiplesňovým prípravkom, a zároveň aj natrieť náterom proti plesniam.
Protiplesňové prípravky nájdete buď vo forme sprejov alebo náterov, ale aj ako rôzne tablety či pohlcovače vlhkosti, ktoré sa umiestňujú k navlhnutej stene. Pamätajte si ale, že vždy sa jedná o pomerne silnú chémiu, preto je potrebné aj dlho vetrať. Tieto prostriedky proti plesniam obsahujú hlavne chlór, ktorý má antimykotické a antibakteriálne účinky, no na trhu nájdete aj rôzne prírodné BIO prípravky (s nano časticami striebra), no rátajte s tým, že nemusia byť až také účinné. V boji proti plesniam je dobré skombinovať dokopy aj viacero techník araz.
Ako plesniam predísť
Tu platia dve pravidlá – udržiavať svoju domácnosť v suchu a pravidelne vetrať. Plesne majú radi vlhko a chlad. Jedná sa o rôzne mikro organizmy z ríše húb, ktoré sa vedia veľmi rýchlo rozmnožovať, hlavne ak na to majú vhodné podmienky. Najčastejšie plesne uvidíte v rohu miestností ako je kuchyňa či kúpeľňa, no nevyhne sa im ani spálňa či detská izba. Plesniam je najlepšie predchádzať, a to pravidelným vetraním a udržiavaním čistoty v byte. Okrem toho si skontrolujete aj vonkajšiu izoláciu múrov, pretože tieto môžu navlhnúť hlavne z vonku.
Vonkajšie múry natrite protiplesňovým izolačným náterom, aby ste zabránili navlhnutiu múrov zvonku. Tak isto, aj niektoré materiály použité pri stavbe domu majú tendenciu plesnivieť viac ako iné (všeobecne sa odporúča mať dom zateplený, čo predchádza aj tvorbe plesní). Za plesňami v byte sa môže ukrývať aj problém s kúrením, či rozvodným systémom vody. Pri staršom dome treba určite vylúčiť aj tieto problémy.