You are currently viewing Ako vymaľovať interiér?

Ako vymaľovať interiér?

  • Post category:Tips
  • Reading time:6 mins read

k máte menší byt, alebo chcete vymaľovať len pár izieb, vystačíte si na to aj sami. Nemusíte si volať profesionálnych maliarov. Avšak, mali by ste si dať hlavne pozor na výber správnej farby a náradia. Taktiež by ste mali vedieť, koľko farby vlastne potrebujete.

Ako vypočítať koľko farby potrebujeme?

Potrebujete to vedieť hlavne preto, aby ste zbytočne nekupovali odtieň, ktorý potom už nepoužijete, ale hlavne preto, aby ste v polovici maľovania nemuseli utekať do obchodu. To vám spôsobí časový sklz a zbytočne dlhé schnutie miestnosti.

Koľko farby na stenu budete potrebovať, hravo zistíte takto. Najskôr si odmerajte výšku a šírku každej steny. Nezabudnite ani na strop. Potom vynásobte šírku výškou. Týmto spôsobom získate povrchové rozmery miestnosti v metroch štvorcových (napríklad šírka steny je 4m a výška 3m, tak 4 x 3 = 12. Máte štyri steny tak si odmerajte všetky. Nezabudnite na strop. Po vynásobení rozmerov všetkých stien osobitne si ich spočítajte dokopy.)

Mení sa to samozrejme podľa veľkosti izieb ale ak vám napríklad vyjde číslo 30 metrov štvorcových a výrobca farieb garantuje pokrytie 14 metrov štvorcových na liter farby, už viete, že budete potrebovať približne 2,5 litra!

Ako vypočítať koľko farby potrebujeme?

Farby stien v spálni

Čo sa týka farieb do spálne, tu by ste mali vyberať trocha opatrnejšie. Nemusíte byť odborník, aby ste vedeli, že napríklad také neónové farby do spálne nepatria.

Ako viete, za farbami sa ukrýva celá psychológia. Spálňa je miesto, kde si chceme najmä oddýchnuť a nemali by sme byť preto rušení rôznymi podnetmi z vonku ale aj zvnútra. Čo sa týka farieb, skúste staviť na tlmené farby. Preto aby vás podvedome nerušili, a aby ste si hlave dobre oddýchli.

Na trhu nájdete mnohé moderné farby na stenu v spálni. Tohoročným trendom sú najmä farby, ktoré navodzujú pocit, akoby ste boli niekde v prírode. Do spálni preto môžete zvoliť tlmenú zelenú, alebo kávovú farbu na stenu. Ak ich správne skombinujete aj s prírodnými doplnkami, z vašej spálne sa stane doslova oáza pokoja.

Farby stien v spálni

Aká farba sa hodí do chodby?

Chodba alebo predsieň je prvá miestnosť, do ktorej vkročíte. Preto sa oplatí urobiť dojem. Tu sa až tak nemusíte držať striktných pravidiel, a môžete si farbu vybrať podľa celkového štýlu, v ktorom je zariadený váš byt.

V predajniach nájdete naozaj obrovský výber čo sa týka interiérových farieb na stenu. Nesie sa štýl vášho bytu v prírodných tónoch? V tom prípade sa nebojte siahnuť aj po tónovacích farbách na stenu. Práve v chodbe si to môžete dovoliť. Prirodzene pôsobiace tónovanie a prechody farieb, napríklad zemitej až do zelenej určite spravia dojem.

Ak sa nebojíte ísť proti prúdu a váš byt je moderný, či výrazný, určite oceníte aj dekoračné farby na stenu. Tieto farby vám vytvoria rôzne 3D a farebné efekty. Vaša chodba sa stane doslova klenotom vášho bytu.

Ste skôr minimalistický typ, alebo nemáte k dispozícii až taký veľkorysý priestor? Skúste vašu chodbu vymaľovať lesklou farbou na stenu. Áno, aj také existujú. Lesk priestor opticky zväčšuje. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší zväčšujúci efekt, siahnite po lesklej a svetlej farbe. Napríklad marhuľovej. Tá vašu chodbu opticky zväčší a prežiari.

Nebojíte sa extravagancie? Alebo nie ste až tak úplne na farby? Úplne tomu rozumieme, niektorí ľudia dávajú prednosť aj čiernej stene v obývačke. Čierna a biela nikdy nevyjdú z módy, a popri týchto farbách si môžete dovoliť experimentovať aj s dekorom v byte, napríklad doplnky v zlatom tóne. Chodbu skúste vymaľovať šedou farbou, tá vám dovolí experimentovať, a ľahko ju môžete aj zmeniť ak vás náhodou omrzí.

Aká farba sa hodí do chodby?