Pedikúra je vlastne úprava nechtov, zbrúsenie zatvrdnutej kože na chodidlách a ich celková úprava. Ak chcete, môžete si nechty aj nalakovať, ale nemusíte. Dôležitá je hlavne hygiena a úprava. Pedikúra je nielen záležitosťou žien, ale aj mužov, a mali by si ju dopriať na pravidelnej báze.
Čo potrebujem na domácu pedikúru?
Poďme si najskôr objasniť, aké typy pedikúry poznáme. Existujú dva typy, a sú to tieto:
1. Suchá alebo aj prístrojová pedikúra – vykonáva sa v profesionálnom salóne za pomoci prístrojov s brúsnymi násadami, ktoré zbrúsia nielen zatvrdnutú kožu na chodidle, ale aj nechty. Samozrejme, používa sa viacero násad rôznych stupňov tvrdosti a brúsenia. Táto pedikúra je veľmi precízna a patrí do rúk pedikérky.
2. Mokrá pedikúra – túto si môžete dopriať aj doma. Chodidlá sa najskôr zmäkčia v teplom aromatickom kúpeli, a potom vám ich pedikérka zbrúsi za pomoci ručných zbrusovačov kože a upraví aj nechty.
Takže čo všetko budete potrebovať a ako sa robí pedikúra?
Nejakú menšiu vaničku do ktorej si spravíte kúpeľ na chodidlá, morskú soľ alebo penu do kúpeľa či aromatickú kúpeľovú bombu, pričom nohy necháte v teplej vode oddýchnuť minimálne 10 minút. Potom si ich osušíte a pomocou pemzy dôkladne zbrúsite odumretú kožu na chodidle. Potom si pomocou manikúrových nožničiek ostriháte nechty, zbrúsite ich pilníkom a kožičku okolo nechtov upravíte pomarančovým drievkom. V drogérii si viete kúpiť celé sady na manikúru v malom cestovnom balení, a tie samozrejme využijete aj pri pedikúre. Na záver si nechty môžete nalakovať, a nezabudnite chodidlá natrieť hydratačným krémom.
Máte ale aj možnosť kúpiť si profesionálny pedikérsky prístroj a spraviť si domácu pedikúru elektrickú. Na internete nájdete mnoho brúsiacich prístrojov s nástavcami. Treba si len dať pozor, aby ste nebrúsili príliš, a nespôsobili si nejakú ranku. Pri tejto pedikúre si brúste len chodidlá, nechty si sami doma radšej upravte nožničkami a pilníkom. Táto pedikúra sa vykonáva na sucho, ale ak máte radi kúpeľ nôh, pokojne si ho doprajte, nohy usušte a potom sa pustite do elektrickej pedikúry.
Ako sa jednoducho zbaviť kurieho oka
Čo je to vlastne kurie oko (frumentum)? Jedná sa o nahromadenú odumretú kožu, ktorá má žltkastú farbu a v strede byť až zafarbená do čierna, pričom sa vo vnútri tvoria hlboké korene. Nie je teda jednoduché ho po domácky odstrániť. Vytvára sa preto, lebo koža na chodidlách je pravidelne vystavená tlaku a oderom, a pomaly odumiera.
Môžete ísť k lekárovi a nechať si ho odstrániť tekutým dusíkom, alebo sa spoľahnúť na prípravky predávané v lekárni (s kyselinou salicylovou). Existujú však aj rôzne domáce recepty ako sa ho zbaviť pomocou prírodných ingrediencií.
Počuli ste už o tom, že cesnak na kurie oko sa javí ako účinný? Áno, ak ho budete používať pár dní po sebe, pričom ho roztlačíte, potriete kurie oko, prelepíte a počkáte do rána. Bohužiaľ budete musieť vydržať aj s cesnakovou arómou v posteli. Fungovať to bude aj preto, pretože cesnak obsahuje okrem iného aj síru a alicín vo vysokých koncentráciách, čo sú veľmi silné antibakteriálne zložky, a kurie oko doslova „vypália“.
Okrem cesnaku ľudia nedajú dopustiť na citrón, cibuľu s octom či Tea Tree olej. Ak však okrem podráždenej pokožky neuvidíte zmenu, je načase ísť s kurím okom k pedologičke, tá vás ho zbaví konzervatívnou metódou, pomocou ktorej ho jednoducho vyreže skalpelom. Ak sa vám kurie oká tvoria pravidelne, treba jednoznačne zmeniť obuv.