Milovníci vína pozor! Určite viete, že okrem klasického bieleho, červeného či rose vo vinárskom svete existuje mnoho ďalších druhov vín. Samostatnou kapitolou sú napríklad šumivé vína či šampanské, ale aj ľadové a tokajské vína. Všetky spomenuté sú však stále vyrábané z hrozna. Zrejme viete, že aj z iného ovocia sa dá vyrobiť dobré a chutné víno. Otázka je ako tieto „iné“ vína vnímajú zarytí vinári. Považujú ich za plnohodnotné vína, alebo skôr alkoholické nápoje, ktoré sa k reálnemu vínu ani nepriblížili? Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Dnes si však predstavíme tri veľmi zaujímavé vína, ktoré ste zrejme ešte nepili. Stoja za vyskúšanie.
Broskyňové víno
Broskyňa je sladké a šťavnaté ovocie, preto výroba aj vína z tohto ovocia je dobrá voľba. Toto víno máva krásnu zlatistú farbu a jedinečnú ovocnú arómu. Toto víno by sa dalo opísať ako leto vo fľaši. Ideálne na záhradné párty a oslavy. Radí sa medzi biele polosladké až sladké vína, a jeho obsah alkoholu býva niekde okolo 11%. Broskyňové víno chutí skvele vychladené, a môžete ho zmiešať aj do letných koktailov. Víno sa vyrába takou istou metódou zrenia ako klasické hroznové víno, a najlepšie sa na jeho výrobu hodia sladké odrody broskýň Sunhaven.
Bazové víno
Víno vyrobené z kvetov bazy? A prečo nie? Určite poznáte bazový sirup, ktorý možno robila aj vaša babička, a viete, že kvety a plody bazy majú pozitívne účinky na ľudské zdravie. Toto bazové víno neodolateľne vonia, a keď ho raz vyskúšate, určite si ho obľúbite. Bazové víno vzniká fermentáciou v spojení hroznového muštu a kvetov bazy. Vedeli ste, že bazové víno môže byť biele, červené či dokonca šumivé? Áno, každý si vyberie. Má prirodzene skladkasto – kvetovú príchuť a arómu. Okrem toho, existuje aj víno z plodov bazy, ktoré má sýtu červenú farbu, a ovocnú chuť. Sú v ňom zastúpené buď plody bazy samostatne, alebo sa dajú zmiešať v pomere 1 – 1, baza – ríbezľa alebo baza – višňa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: TYPY VÍN PODĽA FARBY , CUKORNATOSŤ VÍNA , AKO SA VYRÁBA ČUČORIADKOVÉ VÍNO
Drieňové víno
Toto víno patrí taktiež medzi staré slovenské recepty. Z plodov drieňa sa vyrába nielen víno ale aj liečivá tinktúra, taktiež s alkoholom. A čo je to drieň? Je to krík na ktorom rastú malé tmavočervené plody, ktoré môžu pripomínať brusnice. Na čerstvú konzumáciu sú pomerne trpké, no po spracovaní majú príjemnú ovocno – horkú chuť. Sú výnimočne bohaté na antioxidanty, vitamíny (najmä C), flavonoidy a betakarotény. A ani pri spracovaní na víno sa ich liečebná sila nestráca. Drieňové víno posilňuje srdce, a pôsobí výborne aj na imunitu. Plody by sa mali zbierať až po prvých mrazoch, aby si zachovali v sebe sladkosť. Drieňové víno sa vyrába klasicky kvasením a fermentáciou ako klasické víno, no môžete si ho aj kúpiť, majú ho už v mnohých predajniach s vínom.