Aké je vaše najobľúbenejšie víno? Keď si dávate víno v reštaurácii, ako prvé sa vás čašník opýta či si želáte biele, červené alebo ružové. Rozdiel býva samozrejme hlavne v chuti a farbe, ale aj v tom, k akému jedlo sa ktoré víno hodí. Znalci vína nemajú obľúbenú len jednu farbu, ale striedajú podľa toho, čo práve jedia. Každé víno má totiž svoju vlastnú arómu, vôňu a chuť. Hovorí sa, že ružové víno pijú len ženy, no aj to je už vyvrátený mýtus. Pitie vína má síce svoje pravidlá, no netýka sa pohlaví. Dnes si predstavíme všetky tri typy vína, a povieme si niečo o ich charakteristikách.
Ružové víno
Kvalitné ružové víno alebo rose si pokojne vychutnávajú aj muži, nielen ženy. Je s nami pomerne krátko, je to najmladšie víno spomedzi klasických vín. Bavíme sa len o jeho farbe, nie o odrode vína. A ako rose vzniká? Niektorí ľudia si myslia, že zmiešaním červeného a bieleho dokopy, čo je samozrejme obrovská hlúposť. Ružové víno sa vyrába maceráciou, čo je proces, pri ktorom sa hrozno odšťavuje a nechá sa dva dni lúhovať v šupke, kým šťava nezíska jemnú ružovú farbu.
Okrem hrozna v ružovom víne nájdete aj rôzne arómy ovocia, kvetov a citrusov, to všetko záleží od miesta, kde bolo hrozno pestované. Mnohí ľudia od ružového očakávajú prirodzene sladkú chuť, no rose býva aj suché. Podávať by sa malo vychladené, a hodí sa prekvapivo k bravčovému a kuraciemu mäsu, a zeleninovým šalátom.
Červené víno
Historici sa domnievajú, že červené víno bolo vynájdené ako prvé, a je s nami už viac ako 6 000 rokov. Veď aj Ježiš údajne premenil vodu na víno. Červené vína sa môžu zdať ťažšie čo sa týka chuti, no je aj lekársky potvrdené, že práve červené vína sú bohatým zdrojom antioxidantov, a pohár červeného raz za čas je vlastne medicína. Svoju charakteristickú červenú farbu získava vďaka odrodám hrozna ako napríklad – Shiraz, Merlot, Frankovka, Pinot Noir či Cabernet Sauvignon.
Pri výrobe červené hrozno najskôr kvasí, a to maximálne 30 dní (najmenej však 5), pričom prebieha aj macerácia, vďaka ktorej získava svoju charakteristickú farbu (čím menej dní, tým je farba svetlejšia). Následne sa lisuje, stáča a zreje, čo býva aj niekoľko ročný proces. Najmladšie červené vína majú dva roky, pričom tie vyzreté majú nielen veľa rokov, ale sú aj neporovnateľne drahšie. Červené víno sa hodí k divine a k červenému mäsu, syrom, ťažším jedlám, paštétam a podobne. Podáva sa pri izbovej teplote, aby vynikli všetky jeho arómy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Cukornatosť vína
Biele víno
Biele víno je chuťovo ľahšie ako červené, preto sa hodí aj na horúce letné dni, a môžete si z neho pripraviť aj rôzne osviežujúce drinky s ovocím, limonádou a podobne. Okrem toho, suché biele víno má skutočne nízky obsah cukru, preto ho obľubujú aj ženy na diéte. Biele víno sa logicky vyrába z bieleho hrozna z odrôd ako Rizling Vlašský, Müller Thurgau, Sauvignon blanc, Rulandské šedé a Chardonnay. Obsahuje zväčša aj menej % alkoholu ako červené, ale nebýva to pravidlom.
Samostatnou kapitolou bieleho vína sú jeho šumivé odrody (spumante, prosseco) a šampanské, ktorých výrobný proces je odlišný od klasického bieleho vína. Medzi bielymi vínami nájdete cez extra suché, polosuché až po sladké a dezertné vína, preto sa biele dá nakombinovať ku každému pokrmu, od predjedál, polievok až po hlavné jedlá a dezerty. Biele je víno s ktorým zvyčajne aj ľudia začínajú, ak pijú víno po prvý krát. Aby najlepšie vynikli jeho chuťové vlastnosti, malo by sa podávať vychladené.