You are currently viewing Exotické zviera do bytu

Exotické zviera do bytu

  • Post category:Tips
  • Reading time:5 mins read

Väčšina ľudí si pod pojmom domáci miláčik predstaví skôr mačku alebo psa. No existujú aj ľudia, ktorí jednoducho zbožňujú práve unikátne zvieratá. Má to aj svoje výhody – sú oveľa menej náročnejšie na starostlivosť, nepotrebujú venčiť a nie sú hlučné (až na toho papagájaJ ). No ak nebývate doma sami, a chceli by ste si domov doniesť napríklad tarantulu, povolenie od partnera či rodiny si radšej vypýtajte. Predsa len, exotické zvieratá sú špeciálne a niekto sa ich môže báť.

Aké exotické zviera do bytu?

Na trhu nájdete exotických zvierat až – až. Pre niekoho môže byť exotikou už aj škrečok či rybky. Ak máte nulové skúsenosti so zvieratami všeobecne, odporúčame radšej niečo nenáročné, ako tie rybky, a nie hneď plazy, ktoré môžu z terária aj ujsť. Snáď ani nemusíme pripomínať, že pokiaľ nie ste už skúsený chovateľ týchto zvierat, mali by ste si naštudovať všetku teóriu ako sa o ne starať, prípadne sa poradiť s odborníkom. Najskôr si nakúpte všetky potrebné veci pre zviera, a až potom si ho prineste domov.

Zvieratká, ktoré sa riadia medzi exotické a vhodné do bytu patria tieto: zajac (existuje mnoho vzácnych druhov, ktoré sa chovajú len ako domáci miláčikovia), fretky (tu treba mať určité skúsenosti, nakoľko sa jedná o aktívne zviera),potkany, myši, škrečky, morčatá, hady, ježkovia (áno, aj títo malí pichľaví kamaráti sa môžu chovať v interiéri), žaby, kraby, tarantuly, činčily, ryby, papagáje a iné druhy menších vtákov.

Hady

Hady sú právom považované za exotické zviera. No napriek ich zlej povesti sa jedná o zvieratá veľmi pokojné, tiché a nenáročné. Ušetria vám dokonca dosť peňazí – mladé hady stačí kŕmiť jedenkrát týždenne a dospelé dokonca raz za 14 dní. Ak ste úplný nováčik, jedovatému typu hadov sa radšej vyhnite. Najlepšie sú veľhad kráľovský, užovka červená alebo niektorá z koráloviek. Nezabudnite však, že had časom rastie (až do dĺžky 3 metrov), preto sa jeho potreby na terárium budú zväčšovať. Najväčšou investíciou bude terárium vybavené s infralampou, a špeciálna rašelina, ktorá udržuje vlhkosť. Nezabudnite na misku s vodou. Maximálne dva krát do týždňa môžete hada vytiahnuť, pričom toto treba začať praktizovať už od malička. Inak má rád svoj kľud. Had sa dožíva aj 20 rokov.

Papagáje

Papagája si zaobstarajte len vtedy, pokiaľ budete mať na neho skutočne čas. Je to spoločenské zviera, ktoré potrebuje určitý výber a spoločnosť ľudí. Inak by mohol upadnúť do depresie. Takisto sa neodporúča ani chov iba jedného papagája, ale dvoch – samčeka a samičky. Existujú stovky druhov papagájov, od tých najmenších (do 10 cm) až po veľké, ktoré vážia niekoľko kíl. Niektoré druhy sa môžu dožiť až 50 rokov. Treba pamätať aj na to, že každý papagáj má určité zvukové prejavy. Klietku vyberajte radšej väčšiu, a dajte do nej minimálne dve tyčky na šplhanie. V každom prípade by mal mať papagáj možnosť polietať si po byte. Do klietky okrem toho nezabudnite dať dve misky (na krmivo a vodu) a špagátik a iné malé drievka, s ktorými sa bude papagáj hrať a postaví si bidielko.

Tarantuly

Tarantula patrí tiež medzi nenáročnejšie zvieratá, a pozor, dožíva sa až do 20 rokov. Domáce tarantuly pôvodne žili v trópoch, preto majú radi teplo a vlhko. Ich biotop sa počas života mení – v detstve to býva vlhká pôda a v dospelosti rastliny. Hľadajte taký druh tarantuly, ktorých prípadné uštipnutie nebýva životu nebezpečné (v opačnom prípade by ste mali mať dom aj protijed). Tarantuly podobne ako hady žijú prevažne v teráriu, no raz za čas ich môžete vytiahnuť – dajte si pozor aby neušli a niekde sa neschovali. Tieto pavúky sa živia hmyzom (cvrčkami, kobylkami, švábmi, larvami a húsenicami). Kŕmia sa niekoľkokrát týždenne. Nezabudnite mu do terária umiestniť aj prekážky, ako drievka a skalky, kde si môže tkať pavučiny. Terárium umiestnite mimo priameho slnečného žiarenia. Ak nechcete aby sa tarantula rozmnožila, zaobstarajte si len jedného jedinca.